Проф. Казанджиев: Язовирите трябва да се чистят

"Няма нищо необичайно в обилните валежи през последните дни"

Проф. Казанджиев: Язовирите трябва да се чистят | StandartNews.com

„Няма нищо необичайно в обилните валежи, на които станахме свидетели през последните дни. Спомнете си, че доскоро се оплаквахме от голямото засушаване в страната.“ 

Така коментира обилните валежи проф. Валентин Казанджиев, ръководител на секция „Агрометеорология“ в Националния институт по метеорология и хидрология.

„Що се отнася до това, че в отделни райони у нас, особено в Западна България, се получават такива колизии, говори за безотговорно поведение на всяко ниво и при всякакъв род управленски кадри в държавата.“

Според него нищо не е направено за отводняването на земеделските земи. Затова и стигаме до подобни ситуации.

„Освен това непрекъснато говорим публично за климатични аномалии и че все по-често ще се наблюдават такива явления. Става дума за продължителни засушавания, след които следват обилни валежи. Няма нищо необичайно в това и промените са факт през последните години. Всичко това касае и речните водосбори.“

Друг проблем, който отбелязва проф. Казанджиев, е неизяснената до момента собственост на различните по големина язовири.

„Много от тях са строени преди 50 години, като по-голямата част от техния полезен обем е затлачен. Те трябва да бъдат почиствани, обслужвани непрекъснато. Затова и приоритет №1 на държавата трябва да бъде вдигане на крака на земеделието, което дава бързо производство, ние насочваме вниманието си върху други неща.“

„Какво можем да направим, за да се предотврати занапред опасността от наводнения и преливане на реки и язовири? Има няколко важни неща. Най-напред трябва да се освободи този затлачен обем на язовирите със селскостопанска цел. Така ще могат да поемат по-голям обем вода. Те са в непосредствена близост до земеделски земи, до населени места и най-много страдат в подобни ситуации.

На второ място - да се поддържат на високо ниво както речните корита, така е водосборите. Да се изградят необходимите съоръжения, които да възпрепятстват т.нар. рязък оток. На трето място, но в никакъв случай не маловажно - да се изграждат дренажни съоръжения. Не бива да се строят канали, които да приемат минималните води, а канализацията, която се изгражда около населените места, да приема максималните води - три пъти повече от нормалното количество на водите. Какво се прави обаче в момента? За икономия на материал се поставят канализационни тръби с по-малък диаметър и по този начин те не могат да приемат отока, който се получава. Това са съвсем елементарни неща, но не се правят.“

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай