САЩ и ЕС обявяват новите санкции срещу Русия

САЩ и ЕС обявяват новите санкции срещу Русия | StandartNews.com

Вашингтон/Брюксел. Правителствата от Европейския съюз се договориха в четвъртък да приложат новите санкции срещу Русия в петък, но предупредиха, че може да ги отменят следващия месец, ако Москва спазва крехкото примирие в Източна Украйна.

В сьщото време президентът на САЩ Барак Обама заяви, че ще представи подробности относно новите санкции на САЩ в петък. Съединените щати планират да санкционира Сбербанк, най-голямата банка на Русия, и да ограничат достъпа на други руски банки до американски капитали.

28-те правителства на страните-членки на ЕС миналата седмица се договориха за нови санкции срещу Русия, но изминаха няколко дни в спорове върху тяхното обявяване и изпълнение, напомня Ройтерс.

Санцкииите са насочени срещу руските сектори на енергетиката, финансите и отбраната.

Заедно с вече санкционираните други пет банки под държавен контрол, ще бъде забранено американски граждани или компании да извършват транзакции, да ги финансират или да им предоставят по какъвто и да е начин нови средства, които трябва да се върнат за срок, по-дълъг от 30 дни. Същата забрана въвежда днес и ЕС.

От юли насам ВТБ Банк, "Газпромбанк", Банката на Москва, Внешекономбанк и Росселхозбанк имаха такава забрана, но за заеми с матуритет над 90 дни. Тогава финансовото министерство на САЩ обясни, че спира финансирането им, но не и собственост, участие в имотите на тези банки или транзакциите с тях извън споменатото ограничение. Днес ще се разбере дали ограниченията няма да засегнат и тази дейност.

Целта на ЕС и Вашингтон е да спрат милиарди долари, с които се финансират проучвания и добив на петрол в Сибир и Далечния север на Русия, за които Москва използва и съвместни дружества със западни компании като Exxon Mobil и BP. Досега имаше ограничение в ЕС да се предоставят елементи от оборудването за работа в студения климат и извличане от трудно достъпни, дълбоководни и шистови залежи.

Сега санкциите напълно ще блокират всякакви технологии и оборудване и ще забранят да бъдат финансирани оператори като "Роснефт", "Транснефт" и "Газпром нефт", контролирани от руската държава.

Третият елемент засяга отбранителния сектор на Русия. Според Ройтерс американското ембарго ще направи практически недостъпни за компании от САЩ дейността са руски оръжейни фирми.

ЕС ще санкционира Уралвагонзавод - най-големият производител на бронирана техника в Русия, аерокосмическата "Оборонпром" и Обединената авиостроителна компания на Русия. На тези фирми ще бъде забранено да набират капитал от ЕС.

Санкциите на ЕС

ЕС е включил още 24 лица в новите санкции срещу Русия.

Сред тях са заместник-председателят на долната камара на руския парламент Владимир Жириновски и депутатите Светлана Журова, Владимир Левичев, Игор Лебедев, Иван Мелников, Александър Бабаков, както и директорът на държавната корпорация „Ростех" Сергей Чемезов.

Друго име, което прави впечатление е това на ген. Алексей Наумец, командващ 76-а въздушно-десантна дивизия на руската армия, за която имаше множество съобщения, че е изгубила десетки свои военни в Източна Украйна.

В списъка със санкционираните лица попадат и лидери на самопровъзгласилата се Донецка народна република, сред които е и премиерът на републиката Александър Захарченко. Други членове на ръководството на ДНР, които влизат в черния списък, са Владимир Кононов, Мирослав Руденко, Генадий Циплаков, Андрей Пинчук, Андрей Родкин, Александър Караман, Георгий Мурадов и Михаил Шеремет.

По този начин обект на индивидуалните санкции на ЕС стават 119 души.

Европейският съюз ограничава достъпа до европейските капиталови пазари за руските компании "Оборонпром", ОАК, Уралвагонзавод, "Роснефт", "Транснефт" и "Газпром нефт".

ЕС забранява доставките на товари с двойно предназначение за девет компании от отбранителния сектор на Русия, сред които и концерна „Калашников". Новите санкции ще засегнат Обединена промишлена корпорация „ОБОРОНПРОМ", Обединената авиостроителна корпорация (ОАК), УРАЛВАГОНЗАВОД.

Освен това ЕС забранява на европейските компании да предоставят на руските си партньори услуги за проучване и добив на дълбоководен и арктически петрол, както и по проекти за шистов газ.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай