Франциск и Кирил: Ние сме братя

Франциск и Кирил: Ние сме братя | StandartNews.com

Папа Франциск и Патриарх Кирил заедно призоваха за обединение на вярващите, спешни мерки за защита на християните в Близкия изток и запазване на християнската принадлежност на Европа, съобщи АФП.

Това гласи обща декларация след историческата им среща на летището "Хосе Мартин" край кубинската столица Хавана. Това са първите преки разговори между главите на Римокатолическата и Руската православна църква при почти 1000 годишен разкол, наричан още Велика схизма, между Западното и Източно християнство.

„От почти 1000 години католици и православни християни са лишени от единство в Евхаристията (бел.ред. – Светото причастие). Болезнената липса на единство е в резултат на човешката слабост и греховност. Взимайки предвид многобройните предизвикателства, които предстоят, надяваме се нашата среща да спомогне за възстановяването на единството, с Божията воля", пише в общата декларация.

Призоваваме международната общност да вземе спешни мерки срещу прогонването на християните от Близкия изток. В много страни в Близкия изток и Северна Африка цели семейства, села и градове на нашите братя и сестри християни са напълно унищожавани", гласи още изявлението им.

Религиозните лидери се обединиха около позицията, че международната общност трябва да предприеме общи, координирани действия срещу тероризма.

„В Сирия и Ирак насилието вече коства хиляди животи и остави милиони хора без дом и без ресурси."

Главите на двата най-големи клона на християнството обаче не пропускат да го защитят като основен цивилизационен белег на Европа.

„Като оставаме отворени за приноса на други религии към цивилизацията ни, нашето общо убеждение е, че Европа трябва да остане вярна на християнските си корени", пишат Франциск и Кирил, които също така заедно са притеснени от нарастващия секуларизъм в политиката.

Едновременно с това папата и патриарха „изразяват съчувствието си към страданията на вярващите в други религиозни традиции, които също се превръщат в жертви на гражданска война, хаос и тероризъм".

„Призоваваме всички християни и вярващи в Бога да се молят горещо на Създателя да защити своето дело от разрушение и да не позволи нова световна война", казват още християнските лидери.

В началото на срещата им в Куба, която продължи около 2 часа, двамата се прегърнаха и целунаха церемониално. „Най-накрая се срещаме. Ние сме братя", заяви папата. „Тази среща очевидно е по Божията воля", допълни развълнуваният Франциск. Франциск остана в Куба само няколко часа преди началото на 6-дневната му визита в Мексико. Същевременно, руският патриарх започва в Куба 11-дневна латиноамериканска обиколка, която ще го отведе и в Парагвай, а след това и в Бразилия.

Още преди срещата стана ясно, че е съгласуван текстът на съвместната декларация, която папа Франциск и патриарх Кирил ще одобрят и огласят от Хавана. В документа, и на самата среща няма да се обсъждат богословски въпроси, където впрочем са и различията между двете християнски религии. Дневният ред на срещата ще включва изцяло въпроси на съвременността, които са повече от обществен и политически, отколкото от религиозен характер. „Искам да приветствам моите православни братя", заяви Франциск в интервю по-рано тази седмица. Преди срещата той също така подчерта и нужната връзка с Русия като необходим партньор за световния мир.

Срещата се състоя на летището край Хавана за да не пресича папа Франциск официално кубинската граница. По този начин мястото на разговорите е неутрална територия. Великата схизма между римокатолицизма и източното православие настъпва през 1054г., когато патриархът в Константинопол окончателно отказва да приеме върховенството на Ватикана. В основата са различия в богослужението, породени отчасти и от езиковите особености на гръцкия и латинския, както и в самата църковна организация. Друг спорен момент е вярата на католиците в т.нар. Чистилище, място между Ада и Рая, чието съществуване се отрича от православието. Въпреки това, според повечето теолози и вярващи разделението е преди всичко институционално и политическо, а не духовно. 

Папата на първо посещение в Мексико

Главата на римокатолическата църква папа Франциск започна първото си посещение в Мексико. Той пристигна от Куба, където се състоя историческата му среща с патриарха на Москва и на цяла Русия Кирил, съобщава БГНЕС.

Папа Франциск бе посрещнат лично от мексиканския президент Енрике Пеня Нието и от хиляди миряни. В Мексико той ще има много наситена програма. Днес ще се срещне с президента Пеня Нието и ще отслужи меса в базиликата Света Дева Мария от Гваделупа, покровителка на латиноамериканската страна. В неделя папата ще се отправи за бедния район Екатепек, където ще има тържествено богослужение. През следващите дни той ще бъде още в няколко щата на страната.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай