34 хиляди българи зад граница искат да гласуват

34 хиляди българи зад граница искат да гласуват | StandartNews.com

Най-активни са сънародниците ни във Великобритания, следват ги тези в Турция

Рекорден брой българи зад граница искат да упражнят правото си на глас и да пуснат бюлетина за новия държавен глава на страната ни. 34 090 наши сънародници в чужбина са подали заявления, с които са показали желанието си да гласуват. Общият брой постъпили заявления от дипломатическите и консулските представителства са 3743, като от тях са потвърдени 2193.

Централната избирателна комисия (ЦИК) обяви официално днес окончателния брой на подадените заявления, тъй като тази седмица изтече срокът за подаването им. Класацията на рекордните заявления води Великобритания. 7106 българи на Острова от сега са се записали за участие във вота за "Дондуков" 2. След тях по активност ги следват сънародниците ни в Турция - 6587. 3508 българи с право на глас в Германия са пуснали от своя страна искане да участват в избора на следващия президент. Четвъртото място е запазено за САЩ с 2933 заявления.

"Изключително любопитно е, че западноевропейска страна като Великобритания е мястото, откъдето пристигат най-много заявления. Това се случва за първи път", отбеляза говорителят на ЦИК Цветозар Томов. За сравнение в други години около две трети от всички заявления са с място на подаване - съседна Турция. "Можем да очакваме една рекордна за президентски избори активност на българските избиратели", обобщи цифрите Томов. Но уточни, че практиката от предишни избори показва, че обикновено гласуват няколко пъти повече българи от тези, които са подали заявления. Заради това от ЦИК очакват още по-голям интерес към изборите у нас от сънародниците ни зад граница. Къде точно българите в чужбина ще могат да пуснат бюлетината си ще стане ясно утре. Тогава от ЦИК ще определят местата на избирателните секции, както и броя им. Последните промени в Изборния кодекс, които скараха през пролетта народните представители, обаче поставиха ограничение за разкриване най-много на 35 секции в държава. Това от своя страна затруднява огромния брой българи в Англия, които искат да гласуват. Според подадените заявления на Острова трябва да се разкрият близо 60 секции. Казусът ще бъде решен, след като от Министерство на външните работи изпратят окончателни данни до ЦИК и тя от своя страна реши как да процедира. До 18 октомври ръководителите на дипломатическите и консулските представителства образуват секциите за гласуване в съответните страни и следва да публикуват списъците за гласуване на гражданите, подали заявление за гласуване извън страните. На последните парламентарни избори през 2014 година бюлетина за управлението на страната ни са пуснали 144 208 наши сънародници зад граница.

Eвродепутат зове за ревизия на кодекса

Евродепутатът ни Николай Бареков призова президентът Росен Плевнелиев да поиска от Конституционния съд да обяви Изборния кодекс в този му вид за противоконституционен. Бареков настоява да се атакуват последните промени в изборните правила, които засягат квадратчето "Не подкрепям никого". Евродепутатът ни настоява този избор да се брои за действителен и при отчитане на резултата от вота. Със същия призив да упражни конституционното си право и да атакува тези текстове пред Конституционния съд Бареков се обръща и към омбудсмана Мая Манолова.

Тревогите ни не бяха чути

Бела Димова от Инициативна група "Искам да гласувам" пред "България он еър"

Когато започнахме кампанията покрай промените в Изборния кодекс напролет, ние бяхме изслушани, но не бяхме чути. Така подадените заявления за гласуване само във Великобритания и Германия вече са много над покриващите 35 секции. Достатъчно е да погледнем данните от последните избори, вижда се, че там избирателната активност е много висока. Това беше ясно още от пролетта. Ние виждаме отказ от законодателя да се съобрази с числа, статистики, с аргументите и графиките, които ние представихме.

40 жалби подадени досега

Общо 40 са постъпилите до момента жалби и сигнали в ЦИК, каза говорителката Камелия Нейкова. От тях 6 са свързани с подписките за националния референдум, а 34 - за изборите. Всички те са изпратени по компетентност на Комисията за защита на личните данни, информира Нейкова. За периода от 10 септември до 12 октомври пред Върховния административен съд са обжалвани 24 решения на ЦИК, като 20 от тях са потвърдени, 2 върнати за повторно произнасяне и 2 са с частична отмяна. Отхвърлена е жалбата на кандидатпрезидентската двойка Светослав Витков и Иван Велков срещу решението на ЦИК да заличи тяхната регистрация. ВАС не е уважил и жалбата на Единна народна партия и Съюза на издателите в България срещу реда на предоставяне на медийните пакети.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай