Полша излъга Швейцария с дузпи

Полша излъга Швейцария с дузпи | StandartNews.com

Видео от драмата - ТУК!

Акцентите от мача - ТУК!

Полша е първият осминафиналист на Евро 2016 след изключително щастлива победа над Швейцария след 1:1 в редовното време и продълженията и 5:4 при дузпите.

„Кръстоносците" категорично нямаха късмет, след като доминириха през по-голямата част на мача.

Полша натисна педала още с началния сигнал и още в първата минута Аркадиуш Милик пропусна да улучи опразнената от Ян Зомер мрежа.

Дружината доминираше до почивката и заслужено поведе в 39-ата минута. Камил Гросицки направи поредния си пробив по левия фланг и пусна топката към Якуб Блашчиковски, който прониза вратаря между краката – 1:0.

Поляците трябва да съжаляват, че пропиляха енергията си, без да вкарат още едно попадение. Защото след почивката Швейцария натисна и изравни и играта, и статистическите показатели.

За последните 20 минути Владимир Петкович дори пусна трети нападател и това даде резултат.

Първо Лукаш Фабиански извади топката от горния ъгъл след пряк свободен удар на Рикардо Родригес. После Харис Сеферович тресна гредата.

А в 82-ата минута зрителите на „Жофроа Гишар" видяха най-красивя гол на турнира досега. След разиграване пред полската врата ниският Джердан Шакири излетя във въздуха, тресна задна ножица, топката рикошира в страничния стълб и този път нямаше спасение – 1:1.

В продълженията Полша беше толкова пасивна, че швейцарците от немай къде се пробваха с още няколко атаки, но безрезултатно. И определено съжаляват за това.

Докато поляците толкова безметежно чакаха 11-метровите удари, че остана впечатлението, че са напълно уверени в рулетката на дузпите.

И така и се оказа! Левандовски, Милик, Глик, Блашчиковски и Криховяк бяха стопроцентово точни.

Фаталният пропуск за Швейцария беше на Гранит Джака, който при второто изпълнение за своя отбор стреля покрай вратата.

Статистика

Швейцария – Полша 1:1, при дузпите 4:5
ст. "Жофроа Гишар", Сент Етиен – 39 000 зрители
ШВЕЙЦАРИЯ: Зомер, Лихтщайнер, Джору, Шар, Сеферович, Джака, Бехрами (77 Дж. Фернандес), Родригес, Джемайли (58 Емболо), Мехмеди (70 Дердийок), Шакири
Селекционер Владимир Петкович
ПОЛША: Фабиански, Паздан, Йеджейчик, Мачински (101 Йодловец), Гросицки (104 Пешко), Глик, Пишчек, Криховяк, Милик, Левандовски, Блашчиковски