Болт вече е осемкратен олимпийски шампион

Болт вече е осемкратен олимпийски шампион | StandartNews.com

Легендата в спринта Юсейн Болт добави към колекцията си от златни олимпийски медали и трети на 200 м. Ямаецът спечели убедително третия си пореден олимпийски финал в дисциплината. Този път той финишира за 19,79 сек. Втори с 20,02 сек остана Андре де Граси (Канада), а трети е Кристоф Льометр (Франция) с 20,12 сек. Французинът стана първия бял атлет с медал на 200 м, след олимпийския шампион от Сидни 2000 Костас Кентерис (Гърция).

"Аз съм номер 1", бяха първите думи, които Болт отправи към света и пълния заради него стадион "Жоао Хавеланж". По-късно той заяви, че повече няма какво на доказва на пистата.

На връх рожденния си ден в неделя ямаецът ще опита с щафетата на 4 х 100 м да спечели 9-ия си златен олимпийски медал. Златният дъжд за Болт на олимпиади заваля в Пекин 2008, където спечели 3 титли (100 м, 200 м и 4 х 100 м). В Лондон 2012 направи същия требъл. В Рио той вече спечели злато на 100 м. На световни първенства Юсейн има 11 титли и по този показател е №1 в историята на леката атлетика. Негови са и рекордите на планетата на 100 м (9,58 сек), 200 м (19,19 сек) и с щафетата на Ямай ка на 4 х 100 м (36,84 сек). 21-годишната хърватка Сара Колак поднесе най-голямата изненада на атлетическия турнир на 31-те олимпийски игри в Рио де Жанейро. Тя показа още на квалификацията, че е готова за медилите, а на финнала го направи, като нанесе решаващия си удар в четвъртия опит, когато прати копието на 66.18 м.

Световният рекордьор Ащън Итън (САЩ) спечели втората си олимпийска титла в десетобоя, след тази в Лондон, като в Рио триумфира с 8893 т.