Вижте къде няма да има топла вода през лятото

Вижте къде няма да има топла вода през лятото | StandartNews.com

„Топлофикация София" ЕАД стартира едновременно подмяната на 37 км тръби, както и основни ремонти в ТЕЦ „София-Изток". За първи път през последните 10 години компанията ще извърши толкова мащабни ремонтни дейности с основна цел да гарантира качествено и надеждно топлоподаване за клиентите си през отоплителния сезон и да намали броя на авариите в различни райони на столицата. Докато се подменят участъците по мрежата, ще се извършват и основните ремонти в ТЕЦ „София-Изток.

На електронния сайт на дружеството (http://toplo.bg/remonti-2015) може да видите на кои улици кога няма да има топла вода

Топлопроводите в София са изградени основно през 70-80 години на миналия век. Тръбите имат живот около 25 години, а при добра поддръжка той може да се удължи до около 30 години. Техническите изисквания ни задължават да подменяме ежегодно около 30 км от топлопроводите. От 990 км топлопреносна мрежа са рехабилитирани едва 150 км. Основна причина за това през годините е липсата на достатъчно средства, която налага годишно да се подменяти само по 10-12 км. Изключение прави 2013г., когато рехабилитирахме 32 км. от мрежата.

«Именно остарелите тръби са причината за честите аварии в системата. В тази връзка компанията кандидатства с проект за повишаването на енергийната ефективност при преноса на топлинна енергия, който получи безвъзмездна финансова помощ от Международен фонд «Козлодуй». Така ще имаме възможност да рехабилитираме над 100 км. тръби до 2017 г. Осъзнаваме сериозното неудобство, което създаваме на столичани и наистина съжаляваме. Но в същото време този процес е от изключителна важност и не може да бъде отлаган повече отново в интерес на клиентите.", коментира инж. Любен Параланов, председател на Съвета на директорите на „Топлофикация София" ЕАД.

В периода 2011-2014 г. бяха направени значителни инвестиции в топлопреносната мрежа. и са рехабилитирани близо 60 км тръби. Това доведе до намаление на транспортните разходи и топлинните загуби по преноса средно до около 17,5% при обща дължина на топлопреносната мрежа от 990 км, с което е достигнато най-ниското ниво сред всички топлофикационни компании в страната и е сериозно приближаване към показателите за ЕС.

«Амбицията на ръководството на „Топлофикация София" ЕАД е след осъществяване на мащабната рехабилитация на още около 10% от топлопреносната мрежа в столицата, транспортните разходи и топлинните загуби да бъдат редуцирани до ниво от около 16%, което е сред най-добрите европейски показатели.», допълни Л.Параланов.

Планираната подмяна на 37 км тръби ще бъде извършена във времето от май до септември, като работите трябва да са приключили към средата на септември. Обектите са разположени в 15 районни общини: Подуене, Красно село, Лозенец, Триадица, Красна поляна, Люлин, Възраждане, Надежда, Илинден, Връбница, Сердика, Овча купел, Изгрев, Младост, Студентски град. Рехабилитацията на топлопреносната мрежа ще доведе до спиране на топлата вода в определени участъци на столицата. Сроковете за спиране са с различна дължина, като на някои участъци, където ще се подменят главни магистрални топлопроводи стремежът е най-дългият срок да е около 40 дни. Такава беше и нормата преди три години при предишната рехабилитация на мрежата.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай