|
Информационна агенция
standartnews.com |
петък, 19 март 2010 |
| Открадналият билетите за AC/DC под домашен арест | Фандъкова стартира пролетното чистене | Обесен намериха в двора на училище в София | "Дейли телеграф": ЕС пилее милиони за хипхоп и цирк |
Делфини бият шута на медузи Бозайниците играят футбол с безгръбначните
Лондон
В залива Кардиган е най-голямата популация от делфини-афалини край бреговете на Великобритания. Британски учени установиха, че животните се забавляват, като играят на футбол с медузи, съобщи в. "Дейли мейл", циитран от БТА.
Екип изследователи, в който влизат специалисти от Комисията по въпросите на използването и опазването на природата на Уелс (Countryside Council for Wales), Фонда за морски надзор (Sea Watch Foundation) и организацията, обединяваща доброволци, MANW, е изучил поведението на делфините край бреговете на Уелс.
Внезапно едно из животните, плувало близо до кораба на изследователите, попадайки под поредната медуза, я бутнало с опашката си и я изхвърлило във въздуха. Импровизираната топка полетяла на височина от около два метра над морската повърхност, след което паднала обратно във водата.
Малко по-късно и други делфини се включили в играта. Учените са успели да заснемат на видеофилм играта на делфините с импровизираните топки.
На делфините им беше весело - казва Джонатан Истър, един от биолозите, проследил необичайната картина. Това е първият случай, когато хора наблюдават подобна игра на делфините. Все още не е ясно откога делфините играят на футбол с медузи.
Не е изключено това развлечение да се практикува от стотици хиляди години. Може би именно тези тренировки на делфините, правени от тях когато са на свобода, им помагат по-късно в с такава лекота да усвояват игрите с топка в
делфинариумите.
Специалистите припомнят, че това не е единственият вид развлечение на делфините. Те обичат да правят под вода кръгчета от въздух, с които по-късно се забавляват.
АСН
Още от Любопитно
19.03.2010 Самотата вдига кръвното
19.03.2010 Срещаме първа пролет с първия хляб на Европа
18.03.2010 Кевин Костнър става баща за 7-ми път
18.03.2010 Французите си искат публичните домове
18.03.2010 Британски депутати вадят рок албум
18.03.2010 Американчета гледаха зайчета, но на "Плейбой"
18.03.2010 Пушим цигари без дим
17.03.2010 Курумбашев татко за трети път
17.03.2010 Наш човек отстреля фотоприза на 2009
17.03.2010 И красотата на Карла залезе
Всички от Любопитно