|
Информационна агенция
standartnews.com |
неделя, 21 март 2010 |
| 2-годишно оцеля след полет от 15 метра | Трактора болен, ходи с патерици | DW: Непопулярните мерки искат популярен език | Влак блъсна охранител |
Свещеници в Румъния си направиха профсъюз Патриаршията заклейми синдикалистите в расо
Букурещ
Няколко десетки румънски православни свещеници създадоха свой профсъюз, а патриаршията в северната ни съседка го обяви за „неканоничен“ и „незаконен“ според информация на АФП.
Синдикатът, наречен „Добрият пастир“, е основан в Крайова, Южна Румъния. Той си поставя задачата да се бори за прозрачност и откритост, както и за правата на духовенството в архиепископия Олтеница. Свещеници от три окръга в североизточна Румъния обявиха, че възнамеряват да създадат подобен профсъюз и внесоха за целта молба в съда в Яш.
Тези действия бяха заклеймени от патриаршията, която в комюнике подчертава, че свещеникът не е светски служител в компания и не може заради ниска заплата да стачкува, като отказва да кръщава деца, да бракосъчетава съпрузи или изповядва вярващи. Патриаршията припомня, че заплатите на свещениците не са предмет на преговори, тъй като са определени от държавата, и че духовенството получава освен това пожертвувания от вярващите.
В Румъния православни са 18 милиона от жителите на страната, което е 88% от населението.
АСН
Още от Свят
21.03.2010 Двама загинаха след нов трус в Хаити
21.03.2010 2-годишно оцеля след полет от 15 метра
21.03.2010 Скандал с министри, продавали влияние
21.03.2010 Руски военен кораб бедства в Японско море
21.03.2010 Пластмасов кораб обикаля света
21.03.2010 Откраднаха и тленните останки на архиепископи
21.03.2010 Пясъчната буря стигна Япония
21.03.2010 Циклон връхлетя Австралия
21.03.2010 В Татарстан възраждат паметници от Болгар и Свияжск
21.03.2010 Покрит с ледник вулкан изригна в Исландия
Всички от Свят