Време е бизнесът да вдигне парите на добрите работници

Това ще стимулира останалите да се квалифицират, казва министърът на икономиката Емил Караниколов

Време е бизнесът да вдигне парите на добрите работници | StandartNews.com

- Министър Караниколов, бихте ли разказали по-подробно за ситуацията в оръжейното дружество "Емко" - как беше получен сигналът за нередностите, какво установиха проверките?
- Сигналът е получен официално, служба КОС към МВР има задължение да извършва такива проверки. Съгласно закона и при такава констатация са длъжни да уведомят Междуведомствения съвет, което и направиха. Още един път подчертавам, че такива проверки са извършени във всички дружества от военнопромишления комплекс /ВПК/. В други дружества няма констатации за нарушения, независимо дали те са частни или държавни. Действията са с цел превенция и сигурност. Законът е такъв, според него при наличието на подобни нарушения се спира само лицензът за търговия. Предписанията са връчени на управителите на "Емко" и се надявам съвсем скоро да ги изпълнят. Ако те бъдат изпълнени, Междуведомственият съвет незабавно ще вдигне спирането на лицензите. За съжаление, законът казва, че ако не се изпълнят предписанията, може да се стигне до ново замразяване на лицензите за 6 месеца. Но аз мисля, че от дружеството нямат интерес да не предприемат съответните мерки от гледна точка на това, че тези предписания не са нещо, което не може да се изпълни.

- Как върви работата по изпълнението на инвестиционния проект "Ваканционно-развлекателен комплекс "Св. София"?
- Преди около три седмици беше удължен сертификатът на китайските инвеститори. Проектът е за над 1,5 млрд. лева. Предвижда се разкриването на около 2000 работни места и около 28 млн. лв. за фонд "Работна заплата". Проектът е изключително голям. Китайската държава, китайският бизнес е стратегически не само за България, но и за Европейския съюз. Към момента не е изпълнен проектът, тъй като е имало технически и административни пречки от страна на българската държава. Считам, че сега ще ги отстраним и той може да се реализира.

- Бяхте обявили, че "София Тех Парк" ще търси инвестиции от Китай. Какво се случва там?
- Така е. Имах няколко срещи с посланика на Китай. На последната среща една от темите, които обсъждахме, беше да поканим китайски инвеститори в "София Тех Парк". Те също имат интерес да поканят български представители в техните аналогични на "София Тех Парк" структури.

- А как си представяте, че трябва да изглежда и да функционира "София Тех Парк"? Какво трябва да се промени?
- Първо, много е важно там да има клъстери. Там трябва науката реално, ефективно да се влее в икономиката. Особено важно е да виждаме много млади хора, които да работят и да се учат, а за съжаление моментната ситуация в Тех парка съвсем не е такава. Това трябва да го променим бързо. Интересното е, че разбрах, че дори имало забрана за хората да седят по пейките, по поляните. Аз си представях този технологичен парк по съвсем друг начин – млади хора творят и реализират своите идеи свободно, без ограничения и забрани.

- В началото на месеца представихте икономическите приоритети от Управленската програма на правителството. Има ли вече конкретни стъпки по приоритетите? Например тогава казахте, че предстоят срещи за обсъждане на развитието на някои индустриални зони.
- Не сме спирали да работим по икономическите приоритети. Както знаете, вече имаме Меморандум за сътрудничество между областната администрация в Кърджали и държавното дружество "Индустриални зони". Там се започва изграждането на такава зона. Очакваме съвсем скоро областният управител на Кърджали да предостави необходимите терени и започваме с конкретните действия. Тази седмица ще имаме среща в Ямбол за създаване на индустриална зона. В Ловеч също има изключително интересни терени, които областният управител може да предложи на предстоящата ни среща. В Стара Загора пък вече направихме такава, но там все още бизнесът, местното самоуправление и държавната администрация в лицето на областния управител не са взели конкретно решение и се обсъждат няколко варианта къде точно да бъде локализирана зоната. Има интерес към индустриалните зони. Разликата е, че вече първо ще изграждаме инфраструктурата, после ще продаваме терените или ще отстъпваме право на строеж, в зависимост от това какво искат и какъв тип инвеститори са.

- Служебното министерство заяви, че развитието на капиталовия пазар е от много важно значение и Министерството на икономиката и Българска фондова борса (БФБ) ще работят заедно за привличане на повече внимание към него. Ще продължите ли тази политика?
- Да, разбира се, това влиза и в нашите приоритети. В момента работим по тази идея за развитие на капиталовия пазар. Миналата седмица ми докладваха от ОП "Иновации и конкурентоспособност", че са напреднали изключително много и очакваме съвсем скоро да обявим процедура, чрез която ще се стимулират български частни дружества да се листват на БФБ.

- Бяхте съобщили и че ще бъде учредена асоциация на start up-ите, кога може да се очаква това?
- В края на този месец. Това също е изключително важна стъпка и поздравявам, че start up общността прие тази идея. Ние ще бъдем техен домакин при учредяването. Нека да се учреди тази асоциация и вече тя ще представя start up-ите. Това е много важно, тъй като към момента те не са национално представени и не могат да поставят своите проблеми веднага.

- Един от най-важните въпроси за Министерство на икономиката вероятно ще остане ситуацията с картела при горивата. Задоволителен ли е резултатът от проверката на КЗК и как трябва да се продължи работата?
- Винаги трябва да бъдем доволни от всякакви ефективни анализи. От тази седмица започваме работа по Закон за горивата и нефтените продукти. Основната цел на този закон е да пресече незаконната продажба на горива, както и нелоялната конкуренция в този сектор. Надявам се, че до един месец ще бъдем готови с проекта на закон и той ще бъде внесен в Министерски съвет и след това - внесен като законопроект в Народното събрание. Това е изключително важно. Имам апел към всички останали области на българското стопанство, където има констатиран т.нар. "сив сектор", да ни информират, за да можем да предприемем необходимите действия. Това е важно и за държавата, и за бизнеса.

- Прекарахте доста време начело на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол. Споменахте, че засилен и ефективен следприватизационен и следконцесионен контрол също е сред топ приоритетите на МИ. Какви стъпки правите в тази посока?
- В проекта на Закона за концесиите са предвидени такива мерки. Те са в частта следприватизационен контрол. Тези мерки ще дадат по-добра възможност на държавата да защитава интересите си. Към момента Надзорния съвет на Агенцията одобрява само спогодби. Споразуменията, съдебни или извънсъдебни, не се одобряват. С новите текстове в Закона вече има и други механизми за обжалване.

- Какво е състоянието на българската икономика?
- Според данните, които бяха оповестени през последните дни, сме в челните позиции по растеж на икономиката в ЕС. Безработицата бележи спад и вече е между 6,3% - 6,4%, по последни данни на НСИ. Доходите на домакинствата се увеличават и това беше потвърдено от синдикатите. Към момента основният проблем остава с квалификацията на кадрите, въобще с работната сила. Както знаете, правителството работи и по темата със сините карти. Целта е да бъдат внесени външни кадри, като предимно се насочваме към българските малцинства, те са около 3 млн. Също така мисля, че е дошъл и моментът, в който бизнесът има възможността да повиши нивото на работната заплата. Не казвам, че това трябва да стане повсеместно, но трябва поне тези, които имат висок коефицент на полезно действие, да бъдат стимулирани и съответно с по-високи заплати. По този начин съм сигурен, че и тези, които към момента не са особено ефективни, ще видят, че начинът да им се подобри благосъстоянието, е точно такъв - да повишават квалификацията си и да работят по-добре.

- Добре ли си е свършило работата служебното министерство?
- Мисля, че всеки един министър, незавасимо кой е и дали е от служебен кабинет или не, е работил да се подобри икономиката. Това е изключителен приоритет за всички, затова аз толкова добре работя със законодателната власт, икономическа комисия, всички имаме едни идеи и една цел. Щом сме останали да живеем тук, трябва да работим с всички сили, за да развиваме нашата икономика и да повишаваме нашия стандарт.

- Смятате ли, че кабинетът ще успее да изкара пълен мандат?
- Това зависи до голяма степен от нас и от това как ще се справим с проблемите и предизвикателствата, пред които сме изправени. Мисля, че ако изпълним Управленската програма и работим непрекъснато за нейното реализиране, ще успеем. Но пак повтарям, това зависи от усилията и старанието на всички нас.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Автор Спорт
Коментирай