Суперлуна ни открадна съня

Суперлуна ни открадна съня | StandartNews.com

Следващата месечина гигант ще изгрее след 20 г., днес и утре ще валят звезди

Как спахте в неделя вечер? Не се чудете защо се будували - "виновна" е Суперлуната, която изгря в нощта на 10 срещу 11 август. Месечината изглеждаше с 16% по-голяма и с 30% по-ярка от обикновено поради съвпадението на пълнолунието с най-близкото разположение на спътника до Земята - на 356 896 км. Астрономическото явление зарадва жителите на планетата, като можеше да се наблюдава и от нашите географски ширини. Красивият природен феномен бе най-големият от серията Суперлуни това лято. В нощта на 12 юли станахме свидетели на първото "суперлуние" от общо трите за тази година. Очаква се последното да се случи на 9 септември.

Според астролозите обаче месечина с такава яркост и интензивност, като тази в неделната вечер, ще можем да зърнем отново чак през 2034 г. В момента, в който Луната е в перигей - най-близкото преминаване на спътника до планетата в движението си по яйцевидната орбита, и едновременно с това е пълнолуние, земният спътник изглежда ослепително огромен и прилича на гигантска огнена топка. Затова астрономите предпочитат да наричат този феномен "перигейно пълнолуние" вместо Суперлуна.

Подобни колебания в разстоянието между Луната и Земята, които водят до появата на красивото небесно явление, са свързани с елиптичната форма на орбитата на естествения ни спътник. Когато изгрее Суперлуна, приливите са по-силни от обичайните, но не погрешно да свързваме феномена с апокалиптични събития, според специалисти. Защото теориите, че необичайното небесно явление може да причини наводнения, земетресения или пък да влоши здравето ни, нямат научно обяснение. Със сигурност обаче вечерта на Суперлуната предлага неповторима гледка. Така че, ако сме пропуснали да се насладим на красивия природен феномен в неделя, непременно трябва да го зърнем в нощта на 9 септември.

Добрата новина е, че небето ни готви още красиви изненади през седмицата. Метеоритният поток Персеиди навлезе в атмосферата ни. "Падащите звезди" се виждат въпреки доминиращата на небосклона Суперлуна. По-малките метеорити може да бъдат затъмнени, но гледката все пак ще си струва, уверяват астрономите.

Персеидите са метеоритен поток с източник кометата Суифт-Тътъл. Земята навлиза в останките от кометата всяка година около 11 август и частиците скала изгарят в атмосферата, създавайки красивото явление "падащи звезди". Названието Персеиди идва от това, че от Земята изглежда те да идват от съзвездието Персей. От Северното полукълбо трябва да гледаме на североизток.

Кометата се завърта около Слънцето за 133 г., последно премина край Земята през 1992 г. Тя има много голямо ядро и оставя достатъчна "следа", за да ни радва със светлинно шоу всяко лято. Персеидите са най-яркият ежегоден метеоритен поток на Земята.

Пикът на метеоритния дъжд се очаква във вторник и сряда, най-добра видимост има преди изгрев.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай