ДПС излезе с позиция за изборите в Кюстендил, Габрово и Ямбол

ДПС излезе с позиция за изборите в Кюстендил, Габрово и Ямбол | StandartNews.com

София. ДПС излезе с позиция относно резултатите от предсрочните парламентарни избори в Кюстендил, Габрово и Ямбол.

Изборте дадоха по един мандат на движението, въпреки че то е спечелило по-малко гласове в сравнение с други партии. От движението посочват, че този феномен не се отнася само до ДПС.

"Във връзка с реакцията по повод на избрани народни представители с листите на ДПС със сравнително малко на брой гласове, получени в Кюстендил, Габрово и Ямбол, Предизборният щаб на ДПС припомня, че този феномен не се отнася само до Движението за права и свободи. Изборният кодекс и скрепената в него методика за изчисление на мандатите определят разпределението на гласовете за съответната политическа сила, без възможност за субективна преценка.

В подкрепа на горното сме длъжни да приведем следните примери:

Във Видин АБВ реализира мандат с 1 272 гласа, а в Смолян с 1 260;
"Атака" получава мандат в Силистра с 1 425 гласа, където БСП с 8 015 гласа няма мандат.

Спрямо средна "цена на мандата" 13 679 гласа.

Защо при това положение не е проблем мандатът на „Атака" в Силистра, а е проблем мандатът на Четин Казак в Габрово?
Защо не е проблем и мандатът на АБВ във Видин и Смолян, а е проблем мандатът на Илия Илиев в Ямбол или Александър Методиев в Кюстендил?

И още един пример. Стана ясно, че ГЕРБ ще протестират пред ЦИК заради резултатите в Ямбол, тъй като те са получили един мандат с 18 647 гласа, а БСП с 13 834 гласа получава 2 мандата. ДПС получава мандат с 3 723 гласа.

За сравнение ще припомним, че на парламентарните избори миналата година в Хасково ДПС получи един мандат с вота на близо 20 000 свои избиратели и един във Видин с по-малко от 500 гласа. Това предизвика недоволство на нашите избиратели, но нашата политическа култура не позволи да възразим срещу Изборния кодекс.

И още едно важно уточнение – в сравнение с предходните парламентарни избори ДПС не регистрира увеличаване на броя на получени гласове от чужбина.

Тези факти би трябвало да са самодостатъчни, за да стане ясно, че разпределението на мандатите е съгласно методиката, основана на разпоредби в Избирателния кодекс и вследствие на приетата с него формула на Хеър – Ниймайер за математическо изчисляване на мандатите. От ДПС настоятелно обръщаме внимание и припомняме заедно с това, че тази методика е възприета въз основа на гласувания и приет с Решение на Народното събрание Изборен кодекс. Авторът на Кодекса е ГЕРБ (Искра Фидосова) в 41-во НС. Този Изборен кодекс и тази методика бяха „доразвити и затвърдени" от БСП (Мая Манолова) в 42-то НС.

Ние от ДПС сме предупреждавали последователно и в двата Парламента за рисковете на тази методика за изчисляване и разпределение на мандатите. Затова не разбираме този вой от представители на ГЕРБ и БСП срещу собственото им творение. Тези реакции са насочени срещу собствения им Закон, а оттам – и срещу принципите на правовата държава.
А що се отнася до останалите аспекти на реакциите в Кюстендил, Габрово, Ямбол, които визират етническата принадлежност на избраните народни представители с наши листи, по тази тема ДПС ще представи позиция на нарочна пресконференция на Председателя на партията Лютви Местан на 13 октомври, понеделник, Централата на ДПС.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай