Бритиш еъруейз сви криле Астрономическата пролет настъпва днес Топло време, сухи пътища Трамваи 5, 11 и 19 сменят релсите през уикенда

Сигурно Кадиев се бои от жени и бяга от дебатИ като кмет ще се возя в трамвай №1Не съм бебето на Борисов, той се вслушва в мнението ми, казва Йорданка Фандъкова

 
сряда, 28 октомври 2009

Новият кмет на София ще се казва Йорданка Фандъкова - това твърдят всички социолози. Още преди старта на кампанията за вота на 15 ноември данните им сочеха съкрушителна победа за кандидата на ГЕРБ.

Какво ни чака, ако за първи път жена стана четвъртият човек във властта на държавата, е въпросът, който не само софиянци, но и жителите на много големи градове в страната си задават. Имам подкрепата на премиера, това е много важно за гражданите, успокоява скептиците Фандъкова в интервю пред "Стандарт".

- Г-жо Фандъкова, изтичат 100 дни на правителството, притеснявате ли се от критиките, които ще се появят в разгара на кампанията ви като кандидат-кмет?
- Защо да се притеснявам - правителството ни е първото, което 3 месеца след идването си на власт вдига рейтинг. И то в такава тежка ситуация - и като наследство "хазна без пари", и икономическа криза. А когато човек работи, не може да няма критики. Надявам се хората да оценят това, което постигнах, защото образователното министерство показа сериозна работа през този период. Средствата за училищата, висшите учебни заведения, БАН бяха защитени в бюджета. По същия начин работих и като зам.-кмет преди това.
- А като бивш директор на училище - какво да правят в момента колегите ви, за да предпазят децата от свинския грип?
- Директорите трябва да следят изключително внимателно броя на отсъстващите ученици, да броят всеки ден болните деца и да търсят веднага компетентна помощ. Независимо за кой район на страната се отнася, и учителите, и родителите трябва да се обръщат към лекар.
- А вие в кой район на София живеете?
- В един от най-хубавите - "Иван Вазов", близо сме и до Южния парк, и до центъра.
- А можете ли да кажете как най-евтино се стига от вас до "Младост"?
- С един автобус - с талон за 70 стотинки или билет от 1 лв. Пътувам повече с трамвай номер 1, когато отивам в центъра, за да не търся място за паркиране. Но много обичам да шофирам и ако излизам от София или отивам извън централната част, винаги го правя с удоволствие.
- Разпознават ли ви в трамвая? Какво ви казват?
- Някои ме познават, други - не. Но аз съм щастлив човек, не ми се е случвало някой да ме заговори за проблемите си агресивно или грубо. Комуникативна съм, обичам да си говоря с хората. Сутринта, докато чаках трамвая, един шофьор си хвърли абсолютно демонстративно фаса през прозореца - ядосах се. Трябва всички да осъзнаем, че от всеки от нас зависи как ще изглежда нашият град.
- Това не е само във вашия квартал - кой е специфичният проблем за "Иван Вазов"?
- Повечето квартали на София имат едни и същи основни проблеми. В "Иван Вазов" тротоарите бяха в лошо състояние, разбити, с паркирани коли върху тях, не можех да закарам количката с внучето си до парка. Но вече са ремонтирани, обезопасени с колчета - по-красиво е и хората могат спокойно да се движат.
- Внучето ви вече записано ли е в детска градина, или още чака ред?
- От няколко дни тръгна в детска градина. Но чака около година. Слава Богу, дъщеря ми го гледа до 3 г. Тя и си го записа в градината, надявам се - без връзки. Нали затова бяха и огромните ми усилия като зам.-кмет - да се избегне точно този проблем чрез въведената система за записване.
- Не ви ли е проблем в "Иван Вазов" и тъмнината в Южния парк?
- Зависи в коя част на парка, но осветлението в града е сред целите ми в краткосрочен план. При това с енергоспестяващи крушки. Осветеността е важна, защото засяга сигурността на столичани.
- Споменахте глоби - контролът ли е това, върху което ще акцентирате в работата си като кмет?
- Залагам и на съзнанието на хората, и на ефективния контрол. Мисля, че това се очаква от всеки кмет. Работата за по-чиста и сигурна София е обща. Разговаряли сме за съвместна дейност на столичния инспекторат и полицията, за да може на място да бъде санкционирен нарушителят. Инспекторите нямат необходимите правомощия. Залагам и на създаването на общинска полиция, която наред с ангажиментите по трафика да има и отношение към налагането на санкции и глоби. В момента, в който бъде заловен нарушителят - ако получа веднага глоба за хвърлен фас, следващия път ще се позамисля. Вече има достатъчно нормативни документи, липсва ефективен контрол. Като зам.-кмет координирах проверките за непълнолетни в нощните заведения и знам, че това беше много трудна работа.
- Ще имате ли смелостта да затворите заведение, в което няколко пъти хванете непълнолетни през нощта?
- Не съм страхлив човек и съм особено категорична, когато става дума за живота и здравето на децата. Но да не забравяме, че възпитанието е преди всичко задача на семейството, на родителите. Не може детето ви в 1 през нощта да не е вкъщи и като ви се обадят, че е в районното или в "Пирогов", да попитате: защо ме безпокоите. Всички трябва да работим заедно, но всеки има конкретен ангажимент и отговорност. За да подредим дома си - София, са необходими няколко неща: да има ясни правила, контрол и санкции при нарушения. Нямам никакви колебания за прилагането им.
- Готова ли сте вече с кметския си екип?
- Работя с екип и сега. За мен добро управление означава работа в екип. И експертност - с хора и от общината, и отвън. Човек не може да е "Специалист по всичко" - нищо, че филмът с това заглавие беше много хубав. Познавам колегите в общината, мисля, че трябва да се залага на силните страни в работата на всеки, не да се правят промени на всяка цена.
- Имате две свободни места за заместник-кметове - ще ги дадете ли на Синята коалиция? Чувала съм, че сте били експерт на ДСБ при създаването на партията?
- Бях поканена да присъствам на някои срещи в ДСБ, но чак експерт не съм била. Що се отнася до зам.-кметовете - нека да мине вотът на 15 ноември.
- Притеснява ли ви това, че ви нарисуваха в една карикатура като бебе, гушнато от Бойко Борисов? Да не ви завидят много жени.
- Не знам кой може да ми завижда, но няма нищо по-хубаво от това София да има подкрепата на правителството и премиера. Така че не се притеснявам от нищо. Работила съм достатъчно с г-н Борисов, за да знам, че той се вслушва в експертното мнение. И взима решение след обсъждане. Като зам.-кмет по образование и култура успях да защитя сериозен бюджет и за двата сектора - това говори само по себе, че е взето предвид моето и на екипа ми мнение. Но съм наясно, че подкрепа не се подарява, тя се заслужава. Затова общината трябва да подготви и защити добри проекти, за да разчита правителството да ги подкрепи. Защото това правителство, за разлика от предишното, не дели общините на наши и ваши, всяка - в това число и столична, има ангажимента да си защити и мотивира проектите и исканията. Ще настоявам София да получава парите, които й се полагат.
- Обиди ли ви това, че кандидатът на БСП Георги Кадиев поиска дебат с Борисов, не с вас?
- Не, не се обиждам от такива неща. Питаха ме да не би Кадиев да се страхува от жени - може и така да се тълкува. Но аз нямам желание да предизвиквам когото и да било, имам да изпълнявам задачи. Разбира се, не се боя и ще участвам в дебати с другите кандидат-кметове. Но за мен най-важни са разговорите с хората - кампанията ми дава физическо време да върша това и в този смисъл ми е много полезна. Държа да включим и граждански организации в управлението. А хората сами ще преценят кого да подкрепят на изборите.
- Няма ли опасност обаче много от хората да отидат за гъби, ако решат, че и с техния и без техния глас все вие ще сте кмет?
- А, това вече ме притеснява. Бях много щастлива на парламентарния вот на 5 юли, че хората излязоха масово да гласуват и имаше висока активност. Иска ми се това да не спира, заради самочувствието ни като граждани.
- Да не би да ви се иска да получите по-висока подкрепа, отколкото ГЕРБ на парламентарния вот?
- Аз съм ГЕРБ, не се състезавам с партията си. Но колкото по-голяма е подкрепата, толкова по-успешен е мандатът. Важен е гласът на всеки човек.
- София най-хубавият град за живеене ли е според вас?
- Радвам се, че хората така оценяват града ни. София видимо се промени към по-добро, особено през последните две години. И стана ли кмет, първо ще се погрижа зимата да не ни изненада, за да остане столицата все така желано място за живот.
Юлиана Ончева


 
Брой посещения на интервюто
1126
Последни новини Популярни новини