2-годишно оцеля след полет от 15 метра Трактора болен, ходи с патерици DW: Непопулярните мерки искат популярен език Влак блъсна охранител

Прокурори и ДАНС да хващат корумпирани с мними рушветиЩе има присъди на министриНикой не е упражнявал натиск в работата ми, казва Бойко Найденов

 
неделя, 16 август 2009

Ще има ли най-сетне осъдени министри? Кога ще приключат разследванията за скандалните заменки? Докъде стигнаха делата за злоупотреби по САПАРД?

По тези и други актуални въпроси потърсихме за мнение директора на Националната следствена служба и заместник главен прокурор по разследванията Бойко Найденов. Преди да стане следовател №1, той е бил обвинител в Софийската окръжна военна прокуратура, във Върховната касационна прокуратура и председател на Софийската градска прокуратура.

- Г-н Найденов, трябваше ли непременно да се смени властта, за да започне прокуратурата проверки по министерствата и да се извадят злоупотребите на старата власт?
- По част от тези злоупотреби сме започнали своите разследвания през март, далече преди тези министри да бъдат свалени от власт. В момента някои от разследванията вървят към своето приключване. Анализът от събраните доказателства сочи, че има извършени престъпления от общ характер. Предстои повдигане на обвинения. Морално недопустимо е в България определени лица да се облагодетелстват за сметка на държавата на базата на това, че са заемали определени позиции. Ще направим всичко възможно да обезщетим държавата и виновните да получат своите наказания.
- А делата за злоупотреби в Министерството на земеделието? Става дума за делата за неизгодни за държавата заменки на имоти, както и за редица други нередности?
- До около месец-два ще приключим разследванията по няколко от по-тежките случаи на заменките на имоти, при някои се установяват нарушения в оценките на имоти.
- Това означава ли, че и делата за скандални заменки при военните също вие ги разследвате?
- Част от тях.
- Докъде стигнаха делата за злоупотреби с европарите? Намаляват ли или се увеличават злоупотребите по САПАРД?
- Има специален отдел в НСлС за тези разследвания. Имаме добри контакти с колегите от Германия и Франция, с които правим общи разследвания. От 25 дела по САПАРД от края на миналата година досега, в момента по 10 от тях продължаваме разследванията, 3 са изпратени в съда, а 9 - в прокуратурата за прекратяване. Главният прокурор каза нещо, което поддържам напълно - българските пари не са по-малко ценни от европейските пари. Ние като държавна институция сме длъжни да гледаме за нарушенията, извършени в министерствата. Там, където се възлагат обществени поръчки, там е и корупцията. Трябва много по-внимателно да ангажираме не само правоохранителните органи, а държавата да създаде възможност вътре в самите министерства - агенции, които да следят за подобен род корупционни престъпления. Да бъдат изградени силни, мощни инспекторати по отделните служби. Да се реагира превантивно. Трябва да има инспектори по отделните служби, които да контролират и подзаконовите нормативни уредби, позволяващи в много случаи да се манипулират търгове и поръчки. Това са най-трудните за работа престъпления. Те са т.нар. щастливи престъпления. При тях и двете страни са доволни - никой няма да се оплаче за това, че е взел пари, а друг - че е спечелил поръчка. Трябва да разчитаме на по-активен подход от страна и на МВР, и на прокуратурата, ако ще и да въведем нови практики, да променим законодателството в тази насока. Да позволим МВР, ДАНС или прокуратурата при определени условия и задължително под съдебен контрол да допуснат една провокация към подкуп, това, което в момента се наказва от закона, но е използвано навсякъде, по всички цивилизовани страни. По този начин се разкриват корумпираните администратори.
- Вярвате ли, че ще има осъдени министри?
- Ако не вярвах, нямаше да продължавам да работя тази професия.
- Оказа ли се на практика, че преминаването на следствието към прокуратурата е спасителен пояс за следствието и за професията на следователя?
- Това бе една стъпка в правилната посока. Запази се професията следовател и се даде възможност всеки от тях да бъде натоварен с достатъчно дела. Действително да участва в активната борба с престъпността, така както я разбираме ние. През последните три години над 500 добре обучени и опитни магистрати имаха по едно разследване на година. Те бяха оставени да работят по ограничен кръг престъпления като шпионаж, геноцид и тероризъм. Мога да ви уверя, че повечето следователи желаят да работят, те имат тази квалификация.
- Преди време силно се противопоставяше работата на вашата служба с тази на полицията, после - и с ДАНС. Все още ли има антагонизъм между вас?
- Нямаме никакъв проблем в общуването помежду си. Работим добре и с ДАНС, и с Инспектората на МВР, тъй като с последните промени в Закона за съдебната власт от новата година започнахме да разследваме всички престъпления, които са извършени от служители на МВР и на ДАНС. Националната следствена служба никога не се е съобразявала с това, дадено лице какъв пост заема в дадения момент. Вършим своята работа според изискванията на закона.
- Това означава ли, че върху вашата работа няма натиск?
- Никой не си е позволил да ми се обажда. Делата в повечето случаи се решават в съда.
- Имате ли отстранени при вас следователи за това, че работят за хората от другата страна на барикадата?
- В момента, в който се получи информация, данни, че един или друг човек не работи съобразно закона, се вземат съответните мерки - ако има достатъчно данни, се образува наказателно производство или се взимат административни мерки. Знаете, че в един момент имаше много повече наказателни производства срещу следователи, отколкото срещу съдии и прокурори. В момента това не е така. Следователите все пак не са решаващ орган в наказателния процес. Декларирането на липса на чадър срещу подобно поведение дава своите резултати. Всеки от следователите знае, че ако си позволи неправомерно поведение, ще бъде отстранен. Има отстранени следователи, доколкото не са се справяли добре с дадено разследване. Към момента има едно дисциплинарно производство срещу следовател за забавяне на разследване. Тепърва предстоят по-тежки разследвания.
- Колко дела са заведени срещу прокурори, съдии и следователи?
- Заведени са 11 дела, от които 7 срещу прокурори, 2 - срещу съдии, и 1 срещу следовател. Повечето са с корупционни практики. Едно е срещу неизвестен магистрат.
- Обществото като че ли остава с усещането, че разследванията вървят бавно. Има критики от доклад през доклад, няма присъди?
- Разследването и събирането на доказателства и съдебният процес са коренно различни неща, които не трябва да бъдат бъркани. Едно разследване е ограничено във времето. Разбира се, може главният прокурор да удължава дадено разследване, когато се разследват тежки икономически престъпления или за разкриването на някакво убийство. Необходими са експертизи, справки по целия свят.
- Нещата не са по-розови и в съда, където делата се точат с години.
- Големият проблем, що се отнася до сроковете е, че имаме триинстанционно съдебно производство. В съда нещата зависят единствено от съдията и възможностите му да разгледа едно дело бързо. Съдебните процеси се отлагат поради липса на обвинените или адвокатите им. Длъжни сме да инициираме малки законови промени, които да не дават възможност едно дело да бъде отлагано повече от един път на това основание - за неявяване на една от страните. Правото на защита е възможност и не следва да се използва за злоупотреба. Ако си ангажирате петима адвокати и те се редуват да не се явяват, съдът е длъжен да отлага делото. Нещо, което е недопустимо. Нека има една малка промяна в НПК - едно дело да може да се разгледа в рамките на седмица. Произнасянето след 10-14 години, когато хората дори са забравили за какво става въпрос, само по себе си не е правосъдие. От друга страна, никъде по света няма бързо правосъдие. Такова има само в страните, където има диктатура. Трябва да намерим баланса - не може за сметка на качеството да се търси бързина или обратното.
- Какво се случва със следствието за смъртта на сестрите Белнейски?
- Колегите, които са ангажирани по това разследване, вършат своята работа и го правят добре. Не приемам обаче това, което се случва у нас - че съдебният процес започва, преди да е приключило разследването, и то не в съдебната зала, а по страниците на медиите. Практиката във всички страни е, че данни за едно разследване може да бъдат изнасяни публично едва след като са събрани доказателства и са повдигнати обвинения. Евтиното говорене пречи и дава възможност на тези, които са извършили престъплението, да организират по-добре своята защита.
Антония Кюмюрджиева


 
Брой посещения на интервюто
813
Последни новини Популярни новини