|
Информационна агенция
standartnews.com |
събота, 20 март 2010 |
| Израелски самолети са прелетели над България | Трамваи 5, 11 и 19 сменят релсите през уикенда | Гръмнаха момиче в челото на спирка | Ученик сред убийците на двамата мъже в Търговище |
Правосъдие на рушветаРодната Темида ще се измъкне чиста като сълза и от скандала с Черния Красьо
Мартин Карбовски
Системата на посредниците. Това е начинът да се сдобиеш с власт или държавно място, което ти носи нерегламентирани приходи. Всички го знаят, никой не го казва. Със същата тази система на посредниците Темида е като улична проститутка - вързала си е гащите, но гледа кой колко слага в тавичките на везната. За Темида тази система вече си има име - "Черния Красьо от Плевен".
В съдебната система на места е също като в митниците: плащаш си, за да те назначат на определен пост. После чакащ постът да ти се изплати. Две неща различават митниците от съдилищата - съдът има по-голям авторитет, запазен като достолепие и охранявано като обществена тайна. Второто е системата на посредниците - те са бушоните, които трябва да изгорят.
Все пак става дума за съдии, не за прости митничари.
Искаш да си областен прокурор или пък съдия някъде? Трябва да бъдеш назначен. Как да стане? Трудно. Има хора, говори с тях. Конфликт на интереси е да говориш директно с хората, които те избират на длъжността. Трябва посредник. Рядко, но понякога посредникът се оказва лайно. Това е цитат от детския филм "Синьо лято", спомнете си. Посредникът трябва да е умен, тактичен, дискретен. Някой път не е, случва се.
Прилагането на посредник е принцип, който работи в цялата съдебна система - идва при тебе човек от името на друг човек. Скоро имаше такъв случай с кмета на Велико Търново. Той знае за проблемите ти със съда. Казва ти колко струва. Не е сигурно, но не е и скъпо. Плащаш на даден посредник, делото се решава в твоя полза. Понякога, разбира се, не е толкова лесно. Посредниците живеят от това делата да се точат дълги години - през тях в едната посока от съда към престъпниците тече информация за процедурите по делото (от прокурори и съдии), в другата посока текат пари, услуги и дори понякога почерпки. За целта по такива важни дела се създават цели бригади посредници.
Едни обработват свидетели, други отказват жертвите, трети директно общуват със съдията, четвърти се срещат често с прокурора. Подкупите са големи, има за всички. Важното е да има и бушон - посредникът знае, че може да изгори. Съдията или прокурорът познават посредника - в това няма нищо лошо. Работата е чиста откъм законодателна отговорност. Но ако се вгледате в имотите на съдии и прокурори, ще разберете колко е мръсна. Вгледайте се и в чистите им лица - те няма какво да крият. Потърсете посредника за мръсната работа - в малките градове ги знаят по имена. Когато закъсаш със закона, ти трябват два телефонни номера - на добър адвокат и на посредника на еди-кой си съдия. Или неговата бригада. Понякога и прокурор ще ти свърши работа. Защо, мислите си, държавните обвинители толкова често правят грешки, а понякога се държат и като адвокати?! Да му мислят кокошкарите - те нито имат пари за посредници, нито могат да разиграят връзките си. За тях затворът е сигурен.
Единственият проблем на посредниците е да не попаднат в обектива на медиите. Дела, които са интересни за журналистите, стават "горещи". Осветените проблеми и ясният развой на делото не помагат на посредниците и техните клиенти. Затова и се пазят строги тайни. Охраняват се дела и информация по тях, все едно, че са от значение за националната сигурност, макар изобщо да не са. Няма смисъл да ровиш в някакви папки - докато получиш разрешение да четеш, делото ще свърши.
Има една особена нежност в съдебната система. Под предлог, че е независима, никой не смее да я разследва. Реално това е един от струпеите на прехода - правосъдната мафия, недосегаемата. Нищо няма да мръдне и крачка напред в тази страна, ако тази държавна мафия не бъде разбита. Във Висшия съдебен съвет хората на Красьо от Плевен няма да подадат оставки. Нито един съдия не е уличен нито в получаване на подкуп, нито в незаконно придобито имущество от комисията "Кушлев" примерно. Недосегаемите са добре организирани. Властта е тяхна. От Брюксел казват - съдебната ви система е корумпирана. Тук - тишина. Колко да е корумпирана - колкото това един управител на дискотека да събира подкупите за висши съдебни назначения. Не е доказано. Всички сте чисти като сълзи. Добре дошли в държавата на сълзите. Ако имате проблеми със съда - имам един телефон на един човек. Той ще ви свърши работа.
more_From Коментари
19.03.2010 Министри или стачници
18.03.2010 Да спасим кораба, но и пътниците
17.03.2010 Половината българи закъсват със сметките
16.03.2010 Гръцки потоп, ако не свием харчовете
15.03.2010 Кабинет на тангото
allcomments