Обесен намериха в двора на училище в София Планините: Опасност от лавини "Дейли телеграф": ЕС пилее милиони за хипхоп и цирк Потегля фериботът Никопол-Турну Мъгуреле

В търсене на родния Обама Една трета от българите очакват своя нов герой

 
петък, 27 февруари 2009

Николай Бареков

Избирателите търсят своя нов политик. Една част от нас знаят какво търсят. Търсят българския Барак Обама.

Търсим този политик, който ще се  обърне към нас с изречението: Имам една мечта. Също като тъмнокожия американски лидер Мартин Лутър Кинг, който преди половин век започна своя поход за промяната на Америка и света. Без пастор Мартин Лутър нямаше да е възможна и мечтата на Обама. Възможен ли е български вариант на Обама, или това е една илюзия. Фактите говорят сами. Една трета от нас избирателите не харесват политиците, които днес ни се предлагат на пазара.
Опозицията в парламента - безпомощна и изхабена, не става за алтернатива на управляващите. Трима големи опозиционери в лицето на Бойко Борисов, Волен Сидеров и Яне Янев дори бойкотираха с мълчанието си последния вот на недоверие към правителството.
Опозицията днес не говори на езика на хората
Кризата затисна българина и ние мислим вече само за оцеляването. Нашите планове за бъдещето и нашите мечти минават на заден план. Някои стари опозиционери мечтаят пак да захапят кокала. Досега всички показаха, че ги бива най-вече в гложденето на тлъстия кокал. С какво може да ни спечели един съвременен български политик, който желае да влезе в образа на американския лидер. Преди всичко трябва да работи с грижа за хората и да забрави личния си интерес. Той трябва да е водач и да поведе народа през бурята на кризата и да възроди неговите надежди. Той трябва да ни подари своята мечта. Той трябва да живее с нашите болки. Народът е притиснат от обстоятелствата, на сметките за ток и парно, за покрива над главата си. Частните енергийни монополисти и тежките непосилни банкови кредити заплашват оцеляването на българските семейства. Американската мечта за живот на кредит в кризата стана кредитен кошмар.
Средната класа едвам държи глава над водата за да брани крехките си позиции. Хората в провинцията живеят като крепостни селяни. Ако в София бушува дивият капитализъм на банките и пазара, то в другата България царува феодализъм. Днешните феодали в политиката и бизнеса, заедно с частните монополисти, са хванали хората за гушите. Банките са притиснали човека с потребителски и ипотечни заеми. Оставането без работа прави заемите неизплащаеми. Работа дават само феодалите. Ако искаш да започнеш дребен бизнес или да подкараш такси, пак ти трябва тяхното разрешение и благословия. Никой от политиците в София не говори за това. Някой трябва да започне пръв.  Хората очакват безкомпромисен, некорумпиран и добър ръководител. Човек с морал и безупречна житейска репутация. Традиционен представител на здравия български консерватизъм, със солидно образование, успешна кариера и добро семейство. Нашият Обама трябва да е експерт, но не и професионален политик. Поне да не напомня на настръхналите и противни политици. Да е компетентен и да е стоял по-далече от властта през последните години. Битката между гладиаторите на ГЕРБ и БСП става смъртоносна и кървава. Ще паднат много корумпирани глави от всички партии. Но три месеца преди изборите хората имат своите страхове и мечти. Като че ли за тях нашите политици нямат чувствителност.
Темата за корупцията е важна, но нищо не свършва с нея. Много политици  и бюрократи сигурно ще поемат към затвора. Но трябва да остане поне един чист, който да събуди мечтите ни и да успокои страховете. Една трета от избирателите днес очакват своя герой. Нека новият герой се научи да лети с мечтите ни, а не да яхне нашето озлобление от ежедневните проблеми.


 
Брой посещения на коментара
1230
Последни новини Популярни новини