Добруджански земеделски институт в протестна готовност

Добруджански земеделски институт в протестна готовност | StandartNews.com

Учени, специалисти и работници се заканиха да блокират международния път за Румъния, ако не бъдат чути исканията им срещу съкращенията в най-големия производствен институт в страната

Писмо с решение на Управителния съвет на Селскостопанска академия /ССА/, с което се указва, че трябва да бъде намален щатният състав на Добруджански земеделски институт /ДЗИ/ с 16 на сто е причина синдикалната организация на федерация "Земеделие" към КНСБ да се обърне към медиите за помощ. Председателят на синдиката в ДЗИ Елена Колева алармира, че едно такова съкращение ще бъде сериозна пречка пред института, който е най-голямото работещо звено в структурата на ССА и заяви, че ако не бъдат чути исканията на учени, специалисти и работещи за съкращение на не повече от 10 на сто от щатните бройки, то те са готови да излязат на протести.

"При приемането на бюджета на МЗХ бе решено съкращенията да са в рамките на 10 на сто. Сега обаче с Постановление на МС от април и последвали стъпки става ясно, че съкращението при нас ще е 16 на сто и от състав 282 човека, трябва да станем 237 души" - каза Колева. Тя заяви, че веднага с получаването на писмото от ССА в ДЗИ колективът, който е член на синдиката е излязъл с Отворено писмо до президента Р. Плевнелиев, премиера Б. Борисов, финансовия министър, председателя на ПК по "Земеделие", министъра на земеделието, председателя на ССА проф.

Тотка Митова-Трифонова, депутати. В него хората от ДЗИ настояват решението да бъде преразгледано като изтъкват, че са с най-много приходи като селекционен център за създаване, внедряване и разпространение на български сортове пшеница, тритикале, ечемик, фасул, леща и хибриди слънчогледи, но и лидер в производството на предбазови и базови семена. Въпреки добрите приходи, от 2008 г. с нито лев не са увеличавани работните заплати на хората в ДЗИ, казва Колева и добавя, че само от началото на тази година до момента ДЗИ е отчел в МЗХ приходи от продадени земеделски семена в размер на 1 млн. и 200 хил. лв. и над 700 хил. лв. към фонд "Земеделие".

"Независимо от добрите ни приходи, за април сме получили 70 на сто от заплатите си, които са мизерни. При нас професор работи за 800 лв. Освен това до май т.г. в института не е преведен нито лев за издръжка и два дни бяхме без електрозахранване, а в момента тече и пролетна сеитба. Няма пари за горива" - каза Колева.

Тя и колегите й настояват министър на земеделието да възстанови взетите 3 млн. от бюджета на ССА, за да може съкращаването на персонал да е в рамките на приетите 10 %. Колева бе подкрепена от нейни колеги доц. Албена Иванова и асистент Пламен Чамурлийски, които казаха, че като млади хора изключително трудно оцеляват с ниското заплащане. "В нашата лаборатория се съхранява генофонда ни. Пшеницата е стратегическа култура, както за страната, така и за човечеството. Само спирането на тока застрашава генофонда, защото има време докато се включи агрегата, а и той не може да работи постоянно. Ние не знаем кога отново и за колко време ще бъде спрян тока" - каза Чамурлийски. Колегата му доц. Иванова добави, че със спирането на електроенергията, спира и водата, което пък става сериозен проблем за стадата за селекция, които се отглеждат в ДЗИ.

Пред "Стандарт" директорът на ДЗИ проф. Иван Киряков сподели, че едно такова масово съкращение ще създаде трудности за работата на института. "Ние и досега бяхме на санитарния минимум. В последните четири години при нас имаше доста съкращения. През 2010 г. бяхме 330 души. ДЗИ осигурява редовно в последните години най-големите приходи в ССА" - каза проф.

Киряков и като пример посочи, че миналата година приходът на академията е бил в размер на 15 млн. лв., от които 6 млн. лв. са били приходи, осигурени от дейността на ДЗИ. Ръководителят признава, че ДЗИ има по-големи разходи от колегите си в другите институти, но добави, че научното звено реално се самоиздържа, защото приходите му покриват разходите за издръжката му и в годините има приход за академията от порядъка на 150-200 хил. лв. средно. Това е най-големият работодател на територията на община Генерал Тошево, където се намира ДЗИ и миналата година проф. Иван Киряков получи отличието на общината за най-голям работодател.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай