С римляни и протестиращи откриха реставрираната крепост на Яйлата

С римляни и протестиращи откриха реставрираната крепост на Яйлата | StandartNews.com

Добрич. Официално община Каварна откри реставриранат по европейски проект крепост в защитената месктност Яйлата край Камен бряг.

На събитието присъстваха театралният режисьор Димитър Еленов, Христо Мутафчиев, акад. Георги Марков, акад. Константин Косев, Валентина Радинска, Панко Анчев, Любомир Котев, проф. Ивайло Мирчев, Иван Гранитски. Заедно с тях за церемонията бяха дошли и защитници на културното-историческото наследство на страната, обединени в Гражданска инициатива.

Специални гости бяха рестовратори от клуб за автентични възстановки „Нове" – Свищов. Кметът на Каварна Цонко Цонев обяви проекта за приключен, като благодари за рекламата, която му е направена от Гражданската инициатива. Това накара защитниците на куртурно-историческото наследство да започнат да викат и обвиняват авторите и реализаторите на проект в липсата на срам и съсипване на светините ни, като издигнаха и плакат „Диснилед античната врата на Добруджа". В отговор на подвикванията кметът Цонев заяви: „Бих се радвал и се надявам да имаме такава посещаемост на крепостта като в Диснилед" и даде думата на акад. Георги Марков. Той се опита да успокои духовете и припомни, че само преди няколко години подобни протести е имало и срещу възстановяването на Царевец, но днес вече обектът се радва на голям туристически интерес. Тук протестиращите съвсем се разпалиха и нарекоха академика „безродник". В отговор акад. Марков заяви: „Страстите отминават, а построеното остава. Хората не искат да гледат развалини, а паметници на историята ни. Трябва да покажем и на чужденците, и на нас самите, че имаме културно-историческо наследство, за да се развива туризмът ни".

Акад. Марков и Цонев прерязаха лентата на обекта, след което възстановчиците от „Нове" демонстрираха бойни действия от 5 в. от когато датира и крепостта на Яйлата. Пред медиите Калина Стоилова, която бе от страната на протеста заяви, че с реализацията на този проект, страната ни е станала за присмех и посочи, че България е третата по културно-историческо наследство след Италия и Гърция. Хората от Гражданската инициатива смятат, че е погрешно да се дават от Европа пари за подобен род дейности, вместо за истинска археология. „Подадохме множество сигнали в това число и до ЕК. Получихме отговор от ЕК, според който направената проверка не е установила нарушения" – призна Николай Панайтов, също член на Гражданската инициатива. Според акад. Марков обектът е изпълнен при спазен баланс, като добави, че бутафория има във филмите. „Зелените казват, че това е кич – това им е работата. Чужденците не искат да гледат развалини. Просто историята ни не бива да се политизира" – каза още акад. Марков.

Проектът „Яйлата – античната врата на Добруджа" е на обща стойност 2 213 333 хил. лв., с които освен, че бе направена реставрация и консервация на ранновизантийската крепост, бе укрепена и отново отворена за посетители уникалната скална църква „Св. св. Константин и Елена", която бе затворена след земетресението през 2009 г. С реализацията на дейностите община Каварна и Историческия музей се надавят да увеличат популярността на региона и го превърнат сред водещите туристически дестинации по Добруджанското Черноморие наред с нос Калиакра.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай