Данъчен запор за фирмите на Василев (ОБЗОР)

Данъчен запор за фирмите на Василев (ОБЗОР) | StandartNews.com

НАП се опасява от сделка, при която продавачът няма да внесе налог в хазната
Има широк консенсус за разплитане на възела около КТБ, заяви Цецка Цачева

Националната агенция по приходите е наложила запор на шестте компании на Цветан Василев, съобщи в. "Труд". През седмицата бе съобщено, че избягалият банкер е продал акциите си в тях на създадената специално за сделката LIC33 срещу 1 евро. За дяловете на Василев в БТК, "Дунарит", "Авионамс", ГАРБ, НУРТС и "Фърст диджитал" са налице законовите основания за налагането на обезпечителни мерки, обясниха от НАП. Запорът не позволява акции и дялове от тези предприятия да се продават, залагат като обезпечение, наемат или с тях да се извършват всякакви други действия. В същото време обаче той няма да попречи на самите предприятия да продължат да работят нормално.

Юристи обясниха, че Данъчнопроцесуалният кодекс позволява на НАП да налага такъв запор, когато има вероятност с акциите и дяловете да се извърши сделка, при която продавачът да не внесе данък в бюджета.

След като в петък стана ясно, че се готвят поправки в ГКП и НПК, чрез които прокуратурата да може да разваля сделки, носещи загуби на държавата, днес парламентарният шеф Цецка Цачева заяви, че ще бъдат приети всякакви законодателни промени за развързването на възела около КТБ. "Хубавото в случая е, че има изключително широк консенсус. По темата КТБ не се говори за управляващо мнозинство и за опозиция, тъй като няма парламентарна група, която да не е заявила, че не желае да се стигне до край и истината такава, каквато е тя, да стане ясна не само на държавните учреждения и институции, но и на обикновените граждани", посочи тя пред "Дарик". Във връзка с предложението на депутата от Реформаторския блок Гроздан Караджов ДАНС да налага вето на прехвърляне на компании с национално значение, Цачева обясни, че ако такава поправка е необходима и има съгласието в парламента, е възможно да се случи. "Към днешна дата това няма как да се случи, защото нямаме законовата предпоставка за това", коментира тя. Председателят на парламента изтъкна, че има принципи в законодателството, има разделение на властите, съотношение между компетенциите на различните институции. "Това са неща, които трябва комплексно да се обсъждат, ако постъпи в парламента такава законодателна инициатива. На този етап мисля, че е още много рано за тази идея", заяви Цецка Цачева. "Мисля, че и в сега действащото законодателство, ако то стриктно се прилага, ако органите, институциите, си бяха свършили работата навреме или навреме бяха сигнализирали с червена лампа какво се случва и някъде има проблем, нямаше да го имаме този резултат днес", каза още тя. "Тези спешни промени, които парламентът прие преди по-малко от десетина дни, вече се изпълняват. А какво ще се случи занапред, след като правораздаването, съдебната система има отношение към Института за несъстоятелност, това предстои да видим. Законът действа и е в самото си начало", заяви Цачева.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай