Полски домат срива пазара

Полски домат срива пазара | StandartNews.com

Наложеното от Русия вето за внос на храни от Евросъюза удари родните производители. Щетите са не само върху фирмите износителки. Много повече са загубите заради дъмпинговите цени на стоките, произведени в целия ЕС, за руския пазар. Сега голяма част от тях се внася у нас и съсипва българските производители, които не могат да отговорят на конкуренцията.

Заливат ни евтини плодове и зеленчуци от цяла Европа

Руската забрана за внос на хранителни стоки от страните от ЕС свали цените у нас. Така от ветото страдат не само големите фермери и производители, които не могат да изнасят за руския пазар, но и дребните стопани. Тържищата са задръстени с наша и чужда стока, показа проверка на "Стандарт". Картофи от Полша и Франция, дини и пъпеши от Гърция, ябълки от Италия правят дъмпинг на родната стока. Изкупните цени, които предлагат търговците, не могат да покрият дори разходите за производството, а за печалба изобщо не може и да става дума, жалват се производители. Цените в магазините също падат и тази тенденция ще се задържи, ако продължи ембаргото.

Фермерите в Пиринския край треперят дали ще успеят да пласират продукцията си. И причината за това не е решението на Русия да спре вноса на плодове и зеленчуци от ЕС. "Само един-двама от региона продаваха там. Ние се плашим повече от вноса от другите държави от ЕС. Тамошните земеделци искат да избият загубите от затворения пазар в Русия и ще ни залеят с продукция. По този начин ще ни доведат до фалит", твърди Георги Кафтанов, председател на Сдружението на зеленчукопроизводителите "Югозапад 2013". Той разказа, че у нас е пълно с полски домати, които в големите търговски вериги се продават по 79 ст. за килограм. Ще ни залеят и други зеленчуци и плодове от Холандия, Германия, Гърция, Испания.

"Ние няма как да постигнем тяхната ниска цена. Те ще продават по-евтино, за да компенсират отчасти загубите си от липсата на руския пазар. При нас оранжериен домат няма как да е на борсите за 40 ст. за кг. Тази година реколтата на закрито бе съсипана от дъждове, градушки и болести", твърди Кафтанов. Добрата новина за него и колегите му е готовността на служебното правителство за диалог с браншовите организации. Браншовиците ще излъчат специална работна група за преговори с представителите на държавната власт, за да се търсят варианти за обезщетяване на загубите им. Защото е ясно едно - няма как да се спре вносът на стоки от страни от ЕС. Но трябва да се реши и проблемът с реализацията на родната продукция. "Ако не получим обезщетения за загубите, сме готови за крайни и протестни действия", предупреди Кафтанов.

Той обаче призна, че изключително е намалял нерегламентираният внос на плодове и зеленчуци. Това е станало след сформиране на мобилните групи от проверяващи по време на предишното правителство. Вземането на мерки срещу контрабандата стана, след като проблемът бе поставен на кръгла маса с участието на бизнеса и властта, организирана от в. "Стандарт". Ефектът веднага се е усетил и резултатите се дължат на масираните проверки по гранични пунктове, хранителни вериги, зеленчукови борси и тържища. "Някои от моите колеги подадоха сигнали за нарушители и мобилните групи веднага реагираха, а имам информация и за съставени актове", каза още Кафтанов. Засегнати от проверките са били и нередовни български производители. Зеленчукопроизводителите са имали информация за партиди, които са предназначени за нашата страна с изключително ниски ставки. След изненадващи проверки е секнал потокът на бусове и рейсове, превозващи такива плодове и зеленчуци.

Брюксел вади 125 млн. евро за компенсации

Еврокомисията ще отпусне 125 млн. евро в помощ на селскостопанските производители, пострадали от руското ембарго, предаде АФП. Тези средства ще бъдат използвани за изтегляне на плодове и зеленчуци от европейския пазар, за да се предотврати спад на цените, посочи говорителят на ЕК Роджър Уайт. Изкупените продукти ще бъдат раздавани в детски и благотворителни организации, обсъжда се и продажбата на селскостопански стоки за промишлени цели. Сред мерките са включени и компенсации за неприбрана реколта, както и за прибирането й на зелено. "Вземайки предвид ситуацията на пазара след руските санкции, задействам от днес извънредни мерки", коментира еврокомисарят по земеделието Дачиан Чолош. Очаква се мерките да бъдат официално одобрени до няколко седмици. Те ще се прилагат със задна дата от дата 18 август и ще останат в сила до края на ноември. Мерките ще се отнасят за домати, моркови, бяло зеле, чушки, карфиол, краставици, както и гъби, ябълки, круши, грозде и киви, които не подлежат на продължително съхранение в хладилни складове. Според източник от ЕК, очаква се от помощта да се възползват най-вече големи доставчици на нетрайни плодове и зеленчуци за Русия като Полша, Литва, Белгия и Холандия. Те се оказаха засегнати от въведената едногодишна забрана от страна на Русия за внос на месо, риба, млечни продукти, плодове и зеленчуци от САЩ, страните от ЕС, Канада, Австралия и Норвегия.

Развитието на ситуацията на европейския селскостопански пазар, след като Русия забрани вноса на европейска селскостопанска продукция, се очаква да бъде обсъдено и на среща на експерти от 28-те страни членки на ЕС в петък - 22 август. Българският външен министър Даниел Митов коментира вчера, че по предоставената от съответната държава оценка на щетите, ще бъдат плащани евентуални компенсации. "Русия трябва да разбере, че действията й са контрапродуктивни. Разчитаме да се възобнови диалогът ЕС-Украйна-Русия и на това, че на най-високо ниво срещите ще доведат до решение в бъдеще. Надяваме се, че повече санкции няма да бъдат налагани, но това не означава, че при ескалация на конфликта няма да бъдат предлагани такива санкции", заяви Митов.

Търсят нови пазари

Опит за откриване на нови пазари в трети страни ще направи земеделското министерство, за да помогне на стопаните и бизнесмените, засегнати от руското ембарго. Вече са водени разговори за това и с Външно министерство, обяви земеделският министър Васил Грудев миналата седмица. Обмислят се и още няколко варианта за подкрепа на засегнатите фирми. Засега обаче не е сигурно кои от тях могат да се осъществят и затова ще бъдат оповестени публично едва когато е сигурно, че могат да се приложат, обясниха от ведомството.

Търговци питат за Евразийския съюз

Въпросът, който трябва да се постави на дневен ред в момента, е за отварящия се в началото на следващата година пазар на територията на Евразийския икономически съюз (ЕАИС), създаден от Русия, Беларус и Казахстан. Това заяви шефът на Хасковската търговско-промишлена палата Янчо Янев. Според мнението на експерта, България чисто технически не е готова да стъпи на този пазар. За разлика от повечето държави членки на ЕС, като Германия например, които се готвят отдавна за износа на Евразийския пазар, у нас дори не са преведени на български условията, с които трябва да се съобразят родните фирми с мераци за износ към новия пазар. Браншът трябва да има време да се запознае и подготви по елементарни изисквания дори като това какви превозни средства например ще се допускат в новата икономическа зона, смята Янев.

От палатата са изпатили вече няколко запитвания до финансовото министерство за предоставяне на повече информация в тази посока, но все още от тям няма отговор.

БГ диня, но от Гърция

"Диня. Българска диня", гласи промоционален надпис, изписан с едър шрифт в "Била" и "Кауфланд". Цената, също изписана с едри цифри, е 39 ст. за килограм. Дребният шрифт на етикета обаче озадачава всеки, който поне малко е запознат с географията. Според малките буквички на табелата българската диня е със страна на произход Гърция. "Е, сега, динята българче ли е, или гърче", питат потребители на социална мрежа, в която е разпространена снимката със странния надпис. Други пък се шегуват, че благодарение на етикета, България, или поне българската диня, вече е на три морета. Иначе въпросната диня, на която южните комшии викат карпузи, се харчеше като топъл хляб въпреки неясния й произход.

Заобикалянето на забраната вдига разходите

Родните фирми, специализирани в износа на храни за Русия, заобикалят руското ембарго през трети страни. Експортният бизнес се е преориентирал в реекспортен и минава през южни комшийски фирми. Така, въпреки че търпи някакви загуби, поне не е на нула в дейността си, коментират спецове от Хасково. В региона има само няколко фирми износителки към Русия, коментира шефът на Хасковската търговско-промишлена палата Янчо Янев. Износът е бил предимно на плодове и зеленчуци, от които най-много череши. Една от хасковските фирми износителки за Русия е "Еф Ес Фруид" ЕООД. Допреди забраната е успяла да направи от началото на годината общо 11 износа на 319 тона. От тях най-много - 260 т, са експортираните за Русия череши, общо 40 тона са прасковите, кайсиите и нектарините, 14,4 тона са орехите. Според Янчо Янев дори и руските фирми износителки от България, ползват схемата за износ през Турция.

"Не е тайна, че някои производители с позиции на пазара в Русия ще направят така, че стоката им да е с произход от трети страни - било от Сърбия, от Македония или от Турция. Но рискът не си струва", твърди пък Георги Кафтанов от сдружението "Югозапад 2913". По този начин ще се увеличат транспортните разходи, по-дългият път ще се отрази на качеството и на цената на продукцията. "А и рискът да те усетят, че мамиш руснаците, е твърде голям. Разкрият ли те, забрави за този пазар занапред", категоричен е Кафтанов.

"Ведомости": Готвят ембарго и за автомобили

Русия може да забрани вноса на промишлените стоки от ЕС и САЩ, ако те въведат нови санкции срещу нея. Това съобщи вестник "Ведомости", позовавайки се на двама федерални служители. Два дни след като САЩ и ЕС въведоха секторните икономически санкции срещу Русия, правителството на Дмитрий Медведев е изпратило до президента Владимир Путин доклад, в който се излага обширен списък от възможни ответни мерки. Двамата високопоставени служители добавили, че засега правителството не е получило от президента поръчение да подготвя документите за въвеждането на нови руски ответни санкции. Според тях една от тези мерки може да стане пълната или почти пълната забрана върху вноса на автомобили от неприятелските страни.

Единият от служителите уточнил, че търсенето на автомобили в страната може да бъде покрито за сметка на вътрешното производство, най-вече от предприятията, сглобяващи коли от чужди марки в Русия. Според изпълнителния директор на "Автостат" Сергей Удалов, ако все пак се въведе такава мярка, трябва да се избегне забраната върху вноса на части и детайли, защото това ще засегне тежко руските автомобилни заводи, които сглобяват автомобили. Друга възможна мярка, за която съобщава московският в. "РБК дейли", е ограничаването на вноса на медицински изделия. Двамата правителствени служители признали обаче, че този въпрос е много деликатен и изисква допълнително обсъждане.

Доматите се сринаха с 33%

Доматите са поевтинели най-много за последната седмица. Цената им се е сринала с цели 33%, показват данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. По същото време миналата година доматите са поскъпнали с 6,9 на сто. Цената на кило, отглеждано в полето, на едро в момента е 77 ст., или с 39 ст. по-малко от миналата седмица. По същото време миналата година килограмът се е продавал за 69 ст. и е поскъпнал с 4 ст. спрямо предходните седем дни, показва архивът на ДКСБТ. Подобни са и тенденциите при краставиците. През миналата седмица те са поевтинели с 9,6 на сто, а оранжерийните - с 21,1%. Килограмът на едро се продава съответно по 1,03 и 0,90 лв. През втората седмица на август 2013 г. те са се продавали по левче за кило. Цената им обаче е била с 14,8 на сто по-висока в сравнение с първата седемдневка от осмия месец на миналата година. Само картофите са поевтинели през втората седмица на август миналата година с 2,8 на сто и на едро са се харчели по 70 ст. килото. При плодовете тогава поевтиняване е отчетено за ябълките и гроздето, но то е съответно 2,6 и 5,3%. Цената на кило картофи на едро в момента е 54 ст., което е с 8,5% по-малко в сравнение с предходната седмица. При плодовете драстично поевтиняване за последната седмица има при ябълките - 19,3 на сто, до 1,09 лв. за килограм, и дините 12,1% до 29 ст. на кило.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай