Фериботът Видин – Калафат прекрати работата си

Дунав мост 2 го направи излишен след 70 години служба

Фериботът Видин – Калафат прекрати работата си | StandartNews.com

Видин. Фериботът Видин – Калафат прекрати работата си, съобщиха от Българското речно параходство, негов собственик. От деня на влизане в експлоатация на Дунав мост 2 – 15 юни, параходството намали цените за преминаване на Дунава при Оряхово – Бекет с 20 %.

До 15 юни българската фериботна платформа "Бдин", частната "Припят 1" и румънската "Салкуца" сновяха между двата бряга денонощно, натоварени с моторни превозни средства и пътници. На тях можеха да се смесят до 49 тира. На моменти за преминаване са се образували опашки от камиони с дължина до 2 – 3 км. През последните години шофьори изчакваха по няколко часа, за да се съберат достатъчно коли за платформата.

Прехвърлянето на тировете от единия бряг на другия струваше по 92 евро, а за автобусите - по 58. За превоза на лек автомобил се плащаше 23 евро, а ако има ремарке – 40. Мотоциклетистите даваха по 3 евро, толкова - и пътниците.

Сега фериботните кораби излизат в пенсия, ако не бъдат използвани на другите фериботи по реката.

Фериботната връзка между Видин и Калафат води началото си от 1942 година. Била е изградена за нуждите на немската армия. Корабът, който прехвърлял военните камиони от единия на другия бряг, приличал на шлеп. В този си вид е поддържал водната линия до 1945 година. От тази година обаче връзката е била прекъсната за цели 7 години. Възстановена е през 1952.

През 1975 година на 3 км от Видин е построено сегашното фериботно пристанище, което е било модерно за времето си съоръжение за обработка на ро-ро товари. Освен едно гнездо за кораби, изградено е и за ж.п. вагони. През реката с вагоните се е движела платформата "Бонония". От тогава между двата бряга тирове и леки коли до 15 юни т.г. превозват корабите "Бдин" и "Салкуца". През последните години, когато потокът към Западна Европа стана много интензивен, на ферибота заработи и частният кораб "Припят - 1".

Още в първия ден от експлоатацията на моста в двете посоки са преминали 500 тира и толкова леки коли. Прогнозата е годишно по него да преминават по 415 000 превозни средства. Най-много – по 209 000 – тирове. Броят на леките автомобили ще достигне 186 000, а на автобусите – 20 000. По железния път над реката годишно ще се движат 730 пътнически и 4015 товарни влакове. Според проекта, натоварването- пик на съоръжението ще бъде достигнато през 2030 година.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай