Стартира лятната АНТИ-СПИН кампания

Стартира лятната АНТИ-СПИН кампания | StandartNews.com

Национална лятна кампания за безплатно, доброволно и анонимно консултиране и изследване за ХИВ и СПИН за 13-ти пореден път стартира по Програма „Превенция и контрол на ХИВ/СПИН" към Министерство на здравеопазването. Периодът на инициативата е от 15 август до 15 септември 2016 г., а в нея ще вземат участие 28-те Регионални здравни инспекции и 14-те работещи Кабинети за безплатно и анонимно консултиране и изследване за СПИН (КАБКИС) в цялата страна.

Над 42 000 души са се изследвали досега в подобни летни кампании, сочат данни на Програма. Тестването за ХИВ се предлага от медицински консултанти в близост до басейни и аквапаркове, в централни градски части, в градски квартали и села с преобладаващо ромско население, в учебни заведения и в лабораториите на РЗИ и в КАБКИС.
Лятната АНТИСПИН инициатива се стреми да повиши обществената осведоменост по отношение на начините за предаване на и предпазване от ХИВ и други сексуално предавани инфекции и да мотивира хората към отговорност към собственото здраве и към здравето на партньора, посочват от здравното ведомство.

СПИН се причинява от вирус, който се съдържа в кръвта, семенната течност,влагалищния секрет или майчината кърма. А начините за предаването на ХИВ са три: полов – при попадане на сперма или вагинален секрет на човек, живеещ с ХИВ, в кръвообращението на сексуалния партньор (най-често при сексуален контакт без презерватив); кръвен – при попадане на кръв на човек, живеещ с ХИВ в кръвообращението на неинфектиран (най-често при използване на замърсени с инфектирана кръв инструменти за инжектиране от инжекционно употребяващите наркотици лица); от заразена майка на новородено – по време на бременност, раждане и кърмене.

Начините за предпазване от ХИВ инфекцията включват постоянни и верни партньори с проверен ХИВ статус, избягване на случайни сексуални контакти, използване на презерватив при всеки сексуален контакт, избягване на употребата на общи игли и спринцовки.

Нормалното битово общуване с хора, живеещи с ХИВ, не носи риск от заразяване. А ако сте били изложени на риск от заразяване с ХИВ, непременно си направете изследване за ХИВ (ХИВ тест) и потърсете навременна медицинска помощ.
В цялата страна работят и 14 кабинета за анонимно и безплатно консултиране и изследване за ХИВ/СПИН, информация за които можете да получите на телефон 0 700 130 40.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай