"Шейново" и МБАЛ "Ихтиман" се обединиха заради майчиното и детското здраве

"Шейново" и МБАЛ "Ихтиман" се обединиха заради майчиното и детското здраве | StandartNews.com

През август 2015 година II САГБАЛ „Шейново", в партньорство с МБАЛ Ихтиман, стартира проект с наименование „Подобряване на майчиното и детско здраве чрез предоставяне на здравни услуги по домовете на бременни жени и деца до 3 години с акцент върху групите в риск с фокус върху ромското население" по програма BG07 „Инициативи за обществено здраве", финансирана от Норвежкия финансов механизъм 2009-2014 и Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014.

Основната цел на проект е свързана с осигуряване на здравна информация, здравно образование и консултации с цел повишаване на общата здравна култура и разбирането за адекватни грижи и поведение по време на бременност. Провеждането на здравно-информационни кампании сред групи, поставени в риск, е първа и основна стъпка към опазване здравето на децата и техните майки. Този проект даде възможност и доведе до преки резултати за подобряване на здравната култура и образование сред ромската общност.

Предоставените неонатални и педиатрични грижи, както и прилагането на политиките на репродуктивно здраве и семейно планиране оказват осезаем ефект върху общността.

За периода на проекта високо-квалифициран медицински екип от II САГБАЛ „Шейново" съвместно с МБАЛ Ихтиман осъществи:
253 първични АГ прегледа;
255 вторични АГ прегледа;
847 първични педиатрични прегледа;
1701 вторични педиатрични прегледа;
101 ваксини
350 скрининг теста на централна нервна система и
400 скриниг теста за глухота.

Чрез дейности по проекта са достигнати:
- 250 бременни жени и родилки (в това число бременни жени и родилки, представители на целевата група от ромски произход – 100 души);
- 850 новородени и деца до 3-годишна възраст и техните семейства (в това число 450 от целевата група от ромски произход).

Общата стойност на проекта, финансиран чрез Норвежкия финансов механизъм 2009-2014, възлиза на 231 623,26 евро.

Това за много повече от цифри, защото ефектът, който проведената информационна и медицинска дейност постигна, се усети във всеки дом и семейство. По време на реализацията основна роля имаха здравните медиатори, които съдействаха на екипите на лечебните заведения при комуникацията с всички родители и деца. Знанията и опита на лекарите достигна да всеки представител на целевата аудитория и с помощта на медиаторите подобри качеството на здравните и социални услуги, както и разбирането на ромското население за здравна култура и здравната система в България.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Автор Спорт
Коментирай