Педиатри хомеопати изписват с 50% по-малко антибиотици

Педиатри хомеопати изписват с 50% по-малко антибиотици  | StandartNews.com

При главоболие методът облекчава по-бързо от традиционните медикаменти

Около 80% от произвежданите антибиотици се приемат от деца. "Това е ужасяваща тенденция на фона на растящата резистентност на различните бактерии около нас", коментира педиатърът д-р Слави Филчев, началник на детското отделение в Пета МБАЛ София и заместник-председател на Българската медицинска хомеопатична организация (БМХО) . Педиатрите, които владеят хомеопатичния метод, изписват с до 50 на сто по-малко антибиотици на хлапетата, тъй като са в състояние да се излекуват повечето болестни състояния без излишни терапии. "Антибиотичната резистентност нараства и съвсем скоро ще настъпи моментът, в който

няма да можем да лекуваме тежки инфекции

Ето защо хомеопатията е не само ефикасен метод на лечение, но и ще ни помогне да избегнем полипрагмазията и излишното изписване на антибиотици", посочи д-р Филчев. Миналата седмица Българска медицинска хомеопатична организация отбеляза 20-годишния процес на утвърждаване и развитие на клиничната хомеопатия в България. По този повод у нас пристигна Мишел Боарон, утвърден фармацевт, дъщеря на основателя на фармацевтичната компания "Боарон" и световен лидер в производството на хомеопатични медикаменти. Тя представи книгата си "Педиатрия", в която са разгледани педиатрията и хомеопатията като две специалности, които се допълват успешно в полза на пациента. А д-р Слави Филчев я определи като "приятна изненада за хомеопатичната общност".

Клиничната хомеопатия се прилага като лечебен метод в над 80 страни по света. У нас тя навлиза през 1995 г. От тогава до днес в България са обучени 2200 лекари педиатри, общопрактикуващи лекари, невролози, психиатри и други специалисти. Големият брой обучени лекари дава възможност да бъде структурирана Българска медицинска хомеопатична организация.
"Хомеопатичните медикаменти действат по изключително специфичен начин. Те повлияват реактивния отговор на организма към възстановяване и справяне с патологичните процеси", каза анестезиологът и председател на БМХО д-р Петко Загорчев. И допълни, че
хомеопатията

не лекува заболяването, а болния човек.

Според него един от големите митове, свързани с хомеопатията, е, че на нея й трябва прекалено дълго време, постоянство при терапията и упоритост, за да подейства. Има редица остри заболявания като главоболието например, при които хомеопатичното лечение носи бърз ефект. Дори по-бърз спрямо терапията с конвенционални медикаменти. "Нищо не се справя по-бързо с хълцането и коликите при малките деца от хомеопатията", посочи Мишел Боарон, която е носител на ордена на Почетния легион, връчен от министъра на здравеопазването на Франция. По думите й хомеопатията има своето място и в лечението на възрастните. Барон е категорична, че хомеопатичната терапия може да се съчетава с други лечебни методи без риск от нежелателни взаимодействия с други медикаменти. Според Боарон хомеопатията и алопатичната медицина не се противопоставят, а са в синергия. "Хомеопатията не е религия, за да се вярва на този метод", отсече Боарон във връзка с недоверието на някои хора към този тип лечение.

"Наскоро с алерголог от Алексадровска болница направихме клинично проучване на деца с астма, които се нуждаеха от инхалаторни кортикостероиди. Децата, при които комбинирахме хомеопатия и кортикостероиди, показаха много по-бързо и по-качествено постигане на ремисия, намаляване и изчезване на симптомите на болестта", отбеляза д-р Филчев.
Специалистите обаче бяха категорични, че хомеопатията

не е панацея, която лекува всичко

въпреки нейната популярност и безспорни успехи в лечението на редица заболявания.
"Няма метод, който да лекува всички болести в света. Очакването, че хомеопатията ще изцери безнадеждно болни, онкоболни или хора с множествена склероза и шизофрения, е илюзия. Но тя има своето място и методът не бива нито да се надценява, нито да се подценява", каза проф. Людмил Пейчев, декан на Фармацевтичния факултет към МУ-Пловдив.
"За съжаление хомеопатията е метод, предназначен само за лекари и специалисти по дентална медицина, но в графата неконвенционална медицина", каза д-р Петър Загорчев, ръководител на интензивното отделение на МБАЛ Шумен и президент на Българска медицинска хомеопатична организация. Той има 20-годишен опит с клиничната хомеопатия и 44-годишен стаж като конвенционален лекар по анестезиология, имунология и токсикология. Според д-р Загорчев хомеопатията трябва да бъде разграничена като отделен подход на конвенционалната медицина.

"Според чл. 167 от Закона за здравето, хомеопатия имат право да упражняват само лекари, но и досега има хора без медицинско образование, които нерегламентирано практикуват хомеопатия, а в резултат на това методът буди недоверие в обществото", посочи д-р Загорчев. По думите му клиничата хомеопатия е начин да се осигури достоен живот както на бебето, така и на неговия дядо.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай