Лечебният масаж бори дископатия и лумбаго

Лечебният масаж бори дископатия и лумбаго | StandartNews.com

За битка с депресията и стреса стига един сеанс на 10 дни
Не се прави на онкоболни, но е идеален за бременни, обяснява кинезитерапевтът Ася Антонова

Какво представлява лечебният масаж и какви са ползите за физическото и психическото ни здраве от него? Пред "Стандарт" разказва Ася Антонова, кинезитерапевт и рехабилитатор и член на Асоциацията на физиотерапевтите в България.

Лечебният масаж всъщност е комбинирана лечебна процедура, която включва различни масажни техники, обяснява кинезитерапевтът Ася Антонова, която вече има над 12 г. опит. "Тези техники могат да се съчетаят с кинезитерапевтични и лечебни средства, като вендузи, пасивно мускулно разтягане и мобилизация, различни компреси и мазила", посочва тя. По думите й въздействието на лечебния масаж върху тъканите и органите на тялото ни има положителен ефект за възстановяването и преодоляването на различни здравословни проблеми. Ползите за здравето ни от него са многобройни - засилва кръвообращението и обмяната на веществата в клетките и тъканите ни, намалява отока и възпалението, подобрява функцията на мускулната и нервната система и

стимулира имунитета

"Лечебният масаж сам по себе си има положителен ефект върху даден здравословен проблем, но най-добър резултат се постига, когато е в комбинация с други средства на кинезитерапията като лечебна гимнастика, различни мобилизационни техники, физиотерапевтични процедури, кинезиотейпинг", категорична е Антонова.

Колко ще трае масажът с лечебна цел зависи от стадия на заболяването ни, като средно може да продължи 40 минути. "Състоянието на пациента е водещо и при избора на масажните техники и похвати", допълва кинезитерапевтът. Освен за лечение на различни заболявания на опорно-двигателния апарат и нервната ни система в подостър и хроничен стадий, лечебният масаж служи и за профилактика на усложненията, съпътстващи множество болести. Според Антонова най-добър ефект от масажите с лечебна цел се наблюдава при радикулити, лумбаго, дископатии, дискови хернии - преди и след операция, болки в гърба от различно естество, ставни артрози, мускулни схващания, хроничен плексит и след претърпени травми. През последните години при нея идват все по-млади хора с болежки, имащи нужда от лечебната процедура. "Отдавам го на застоялия начин на живот и продължителна неправилна поза в офиса, особено при работа с компютър", споделя Антонова. И уточнява, че при тези хора болките в гърба и мускулните схващания са чест проблем, а масажът идва на помощ, за да ги облекчи, но и предпази от по-нататъшни сериозни заболявания. "Обикновено препоръчвам курс от минимум 5 до 10 масажа с по чести посещения -

през ден или 3 пъти седмично

като от задълбочаването и стадия на заболяването определям продължителността и честотата на процедурата", обяснява кинезитерапевтът.

Лечебните масажи обаче не са за всеки. Хора с остър стадии на дадено заболяване, фебрилни състояния, злокачествени образувания, кожни инфекциозни заболявания и сърдечно-съдова недостатъчност не бива да се подлагат на такива процедури. Това не важи обаче за бременните, при които всичко е наред и нямат противопоказания за масаж от лекар. "При бременност дори препоръчвам масаж и практикуваме такъв в нашия център, като, разбира се, той е по-различен и е съобразен с индивидуалното състояние на дамата", обяснява Антонова.

При сериозни здравословни проблеми обаче тя съветва да не прибягваме към лечебните масажи, преди да сме се консултирали с лекар специалист. Един масаж със сигурност ще подобри състоянието ни като цяло, но не може да излекува от веднъж даден здравословен проблем. "Ако се касае за мускулно схващане - да, би помогнал. Но, когато става въпрос например за дископатия, тогава отново трябва комплексно да се ползват и други средства от кинезитерапията, за да се постигне максимален ефект", смята Антонова. Много важно при хронифициране на дадено заболяване е човек периодично да поддържа състоянието си с разтривки, но също така ежедневно да прави лечебна гимнастика, изготвена от физиотерапевт.

Лечебният масаж ще ни помогне още да се преборим със стреса или с различни депресивни състояния. А ако е

в комбинация с етерични масла и цветотерапия

ефектът от него е още по-добър, посочва Антонова. Според нея инвестицията в масажи си заслужава, защото е равнозначна на инвестиция в здравето ни. "Масажите не само лекуват, а и ни предпазват от болести", категорична е Антонова. Цените на лечебните и релаксиращите процедури варират от 15 до 75 лв. Ако сме здрави, за тонус можем да се поглезим веднъж седмично или на 10 дни с една процедура. "Хората все по-често си позволяват масажи, защото усещат ефекта и ползите от тях, чувстват се по-добре и най-вече - здрави", споделя кинезитерапевтът.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай