Карадайъ: Дунавската стратегия е добра, но няма философия за финансиране /ОБНОВЕНА/

В България има парадокс - евроскептици да участват в председателството на СЕ, обяви председателят на ДПС

Карадайъ: Дунавската стратегия е добра, но няма философия за финансиране /ОБНОВЕНА/ | StandartNews.com

Дунавската стратегия е много добра, но няма философия за финансиране. Това каза в отговор на журналистически въпрос в Русе председателят на ДПС Мустафа Карадайъ, който участва във форум "Териториално сътрудничество България - Румъния", организиран от евродепутата и председател на Младежкото ДПС Илхан Кючюк, с подкрепата на Алианса на либералите и демократите за Европа (АЛДЕ).

Карадайъ обясни, че трансграничното сътрудничество дава резултат, когато местните власти са активни. "За съжаление централните власти, по един или друг начин със своята ангажираност в някаква степен, оставят на заден план трансграничните проекти", каза председателят на ДПС. Той заяви, че по-голямата част от общините трудно се самофинансират. За проектите най-вече се разчита на европейските оперативни програми.

Нашата политика е била да има национално финансиране и то с ясна програма, каза председателят на ДПС. По думите му не трябва да се правят само стратегии на хартия, но е нужна реална визия за тяхната реализация, когато са в интерес на хората.

Илхан Кючюк каза, че крайната цел на форума е да бъдат обменени добри практики и да се формулират конкретни инициативи за регионално сътрудничество между двете държави. "Целта е на първо място да помогнем на българското председателство на Съвета на Европейския съюз чрез подобни инициативи", обясни Кючюк.

По време на форума Карадайъ каза още, че в България има един проблем, който остава основно в полето на ДПС, като активна част от политиката на партията. "В сегашната власт в България като коалиционен партньор участва едно националистично обединение от три партии, които в цялата си биография са били евроскептици. И се получава парадокс - евроскептични партии, които имат министри и вицепремиери, да участват в Съвета на ЕС и да са част от председателството на ЕС", заяви председателят на ДПС.

Карадайъ обърна внимание и на общия път, който извървяват България и Румъния към НАТО и Европейския съюз и общо икономическо бъдеще. „В трансграничното сътрудничество освен съседните държави ние сме придавали изключителен приоритет на нашите общини и те са получавали нашата подкрепа. В тази посока финансирането на общините и в България, а и в Румъния сигурно е така, самите общини трудно се самофинансират. За проектите най-вече се разчита на оперативните програми. Нашата политика е била да има национално финасиране, с ясна програма. В периода 2001-2009 година, когато два последователни мандата ДПС беше част от управлението, може да се види помощта на държавата към общини." припомни Карадайъ.

Той подчерта активната ролята на ДПС и ясно очерта пътя, по който върви ДПС. "Макар че сме в опозиция, ДПС дава своя принос за доброто представяне на България по време на председателството на ЕС и се опитваме да бъдем активни и по важните теми, които ще бъдат разглеждани от ЕС по време на българското председателство." заяви председателят на ДПС.

Карадайъ изрази своите опасения относно участието на националистите във властта и негативните резултати, които следват от това. "В България има един проблем, който остава основно в полето на ДПС, като активна част от нашата политика. В сегашната власт в България като коалиционен партньор участва едно националистично обединение от 3 партии, които в цялата си биография са били евроскептици. И се получава парадокс-тези партии имат министри и вицепремиери и участват в Съвета на ЕС. И ако от речта на Юнкер виждаме, че Европа има постижения с ограничаването на крайните евроскептични и националистични формирования, то при нас има парадокс. А всички знаем, че ако те са проблем за Европа, то на Балканите са още по-голям проблем. От наша страна, ние не сме ги оставили да вършат своите крайни проявления." заяви Карадайъ.

Той акцентира върху факта, че „В Европа крайно десните партии са изолирани и популистката вълна намалява, а в България те са част от властта и ще председателстват Съвета на ЕС." заяви Карадайъ.

Сред гостите на форума са Искра Михайлова - председател на комисията по регионална политика в Европейския парламент и кметът на Кърджали и заместник-председател на ДПС Хасан Азис. В събитието участва и Андрей Доминик Гереа - заместник-председател на АЛДЕ Румъния.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Автор Спорт
Коментирай