Разкриха в Мисионис Кръщелнята на Св. Андрей

Разкриха в Мисионис Кръщелнята на Св. Андрей | StandartNews.com

Читателите на „Стандарт" помнят, че през миналата 2017 г. проведохме поредните важни археологически проучвания на ключовия античен и средновековен град Мисионис край Търговище. Името на града научаваме от съчинението на живелия през ХІІ в. арабски географ Ал-Идриси. Особено важно е сведението, че той е „значителен стар град, който лежи до подножието на една височина във водна и превъзходно положена страна и извлича голям доход от търговията". Добре се знае обаче, че арабинът използва доста по-стари данни, извлечени главно от римски и ранновизантийски автори.

През тази година разкопките изцяло бяха съсредоточени във вътрешността на главната крепост. Както е известно, тя е издигната през V-VІ в. При първите археологически проучвания от 60-те години на ХХ в. беше разкрита отлично запазената крепостна порта, епископската базилика и

няколко високо запазени сгради

Сега разкопките продължиха в южна и източна посока. Оказа се, че там крепостните стени от ранновизантийската епоха също са се съхранили много добре и достигат във височина до 3.5-4 м височина. В тези участъци културните пластове са дебели до 5-6 м. В тях се откриват множество находки от V до ХІV в.

Но може би най-интересна се оказа изследваната от археолозите връзка на Мисионис с един от най-големите християнски светци – св. Андрей Първозвани. Не случайно до този момент тук са открити вече три огромни раннохристиянски базилики.

Изключително важен момент е, че през І в. земите на днешна Североизточна България (в римската административна система слез ІІІ в. провинция Малка Скития) започват да бъдат покръствани от ученика на Иисус Христос и брат на апостол Петър, апостол Андрей. Съществува хипотеза, че той е бил ученик на самия св. Йоан Кръстител.

Проповядвал в Мала Азия, Грузия и Скития

заради което е смятан за покровител на Русия и Румъния. Ето защо Руската плавославна църква го приема за свой покровител. Има версия, че апостол Андрей основал църквата на Византион, бъдещия Константинопол, поради което и днес Вселенските патриарси се смятат за негови преки наследници. Загива с мъченическа смърт, а празникът му е на 30 ноември (Андреев ден).

Живелият през ІІІ в. Иполит и по-късният византийски автор Епифаний Монах обаче отбелязват и един много любопитен момент. По време на мисията си в Североизточна България апостол Андрей ръкоположил за епископ на Одесос (Варна) римлянина Амплий. Така той станал първи варненски християнски архиерей.
Без съмнение почитането на апостол Андрей е било силно развито в земите на Североизточна България още от времената на ранното християнство. Сигурно е, че това се отнася и за древния Мисионис, както и да наследилото го Търговище.

Ние обаче успяхме да докажем този култ по доста необичаен начин, касаещ период от цяло хилядолетие след налагането на християнството по тези земи. При разкопките на Мисионис преди време бе открит оловен кръст-реликварий от ХІІІ-ХІV в. с образите на апостолите Петър, Павел и Андрей. Първите двама са всепризнатите водачи на Христовите ученици, а третият е именно човекът, който лично покръства тукашните земи. С голяма степен на сигурност може да се говори, че в реликвария са се пазели мощи на светеца.

Този паметник обаче ни води към един друг период от развитието на града, когато той става важен център на Второто българско царство. Оказва се, че и тогава е бил жив споменът за великата мисия на големия християнски проповедник.

На 4 август 2017 г. в останките на древната епископска базилика на Мисионис Негово Високопреосвещенство Варненско-Преславският митрополит Йоан отслужи тържествен водосвет. Той с пълна сила може да е приеме като наследник и продължител на делото, започнато от апостол Андрей и ръкоположения от него първия Варненски епископ Амплий преди почти 2000 години.

И ето, че при започналите само преди две седмици разкопки от сезон 2018 г. вече имаме поредното

доказателство за покръстването

на земите на Североизточна България през V-VІ в. На Мисионис бе разкрит уникален за цялата християнска цивилизация паметник. Става дума за пристроен към огромната базилика баптистерий (кръщелня), където възрастните езичници са приемали новата вяра от последователите на апостол Андрей. Уникалното култово съоръжение е разкрито за първи път от моя баща, покойния проф. Димитър Овчаров през далечната 1964 г. Тогава обаче няма условия за неговото съхранение и той е принуден за го затрупа отново с пръст. Ето че днес заедно с моя корега Ангел Конаклиев отново показваме на света една от първите кръщелни в Европа.

Баптистерият представлява четириъгълно помещение с размери 2.20/2.50 м, чиито под е покрит с напълно запазен под от керамични плочи. В центъра му е писцината (кръщелния басейн). Той е с формата на четирилистна детелина със заоблени краища. Съоръжението е дълго 1.20 м и дълбоко 1.00 м. Изградено е изцяло от тухли. При кръщението възрастните езичници са се потапяли във водата, слизайки по стълбището от запад и вече приели християнството, са се изкачвали по другата стълба от изток. Преди това свещеникът ги е поливал със светената вода, символизирайки така Христовото кръщение от св. Йоан Кръстител във водите на река Йордан.
Разкритият в Мисионис паметник е един от най-добре запазените раннохристиянски кръщелни в света. За съжаление и той

не е подминат от варварските действия на иманярите

през 90-те години на миналия век. Тогава те проникват в дълбочина и разрушават едното от стълбищата на басейна. С помощна на община Търговище и на спонсори сега се надяваме той да бъде напълно възстановен и експониран за любителите на културно-историческия туризъм.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай