144 години от гибелта на Апостола на свободата

144 години от гибелта на Апостола на свободата | StandartNews.com

Днес почитаме паметта на Васил Левски – навършват се 144 години от обесването му. Апостолът на свободата е обесен на 18 февруари (6 февруари по стар стил) 1873 г., но традиционно датата се отбелязва на 19 февруари.

Васил Левски е заловен на 27 декември 1872 г. при Къкринското ханче. И до днес не е доказано кой е предателят.

Той е отведен в София, където е изправен пред съд. Смъртната присъда е издадена на 14 и е потвърдена на 21 януари 1873 г. Левски увисва на бесилото на 18 февруари 1873 г., но традиционно датата се отбелязва на 19 - ти.

Традиционно в 17:40 ч. ще започне литийното шествие до паметника на Васил Левски, което ще започне от църквата "Света София". Преди шествието, в храма ще бъде отслужена панахида.

В храма „Света Богородица" в Карлово ще бъде отслужена архиерейска света литургия и панихида в памет на Дякона. Посещенията в Къкринското ханче и музея на Левски в Ловеч ще бъдат с вход свободен. Там са подготвили и специални беседи за посетителите. За 18:00 ч. е обявено гражданско поклонение пред паметника на Апостола в града.

Днес, в ранния следобед, с почетен караул ще започнат проявите, посветени на гибелта на Левски. От 17 часа свещенослужители от Софийската света митрополия ще отслужат панихида. Литийното шествие ще тръгне от храм „Света София" до паметника на Апостола. Кулминацията на честванията е в 18 часа, когато ще се проведе церемония с участието на държавния глава, патриарха, министър-председателя, кмета на София и военни гвардейски части. Слова ще произнесат президентът Румен Радев, кметът на София Йорданка Фандъкова и Васил Василев – председателят на Общобългарския комитет „Васил Левски". Ще бъдат поднесени венци и цветя от всички държавни институции и граждани.

В столицата са предвидени и други инициативи по повод годишнината от на Левски: Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" обявява ден на отворените врати. Посетителите имат възможност да разгледат изложбите: "Разкрити документи за гроба и костите на Левски и Бенковски" и "Посветен на Отечеството".

От 11 и 30 в Националния военноисторически музей е публичият дебат на тема: "Полезно ли е за България идеализирането на Левски?".

В цялата страна ще бъде отдаден почит към саможертвата на Апостола на българската свобода.

В родния му град - Карлово, отбелязването на годишнината от неговата гибел започва сутринта с архиерейска света литургия и панихида в църквата "Света Богородица". Митинг-поклонение ще се състои на площад "Васил Левски". Организира се и поклонение на гроба на майката на Апостола - Гина Кунчева, а също и шествие до родната му къща.

В Ловеч проявите започват с традиционния поход "По стъпките на Апостола" до Къкринското ханче - мястото, където е заловен, пише БНР. Там ще се проведе историческа възстановка на клетва на комитетски дейци.

По повод годишната, в ловешката църква „Успение Богородично" ще бъде отслужена панихида в памет на Левски. Община Ловеч организира и дискусия за делото на Апостола. От 18 часа е гражданското поклонение пред паметника на Апостола, а час по-късно ансамбъл „Българе" ще изнесе спектакъла „Последната нощ на Апостола". Ловчанският митрополт Гавриил ще води националното възпоменателно факелно шествие „144 години безсмъртие", което ще тръгне от катедралния храм „Св. Св. Кирил и Методий", ще премине през стария квартал „Вароша", където Левски е създал първия революционен комитет и ще завърши пред паметника на Апостола.

Във Враца отбелязването на годишнината започва с панихида в старинния храм „Свето Възнесение". Има исторически сведения, че Левски е бил в храма при посещенията си в града по комитетски дела, а като отличен църковен певец е участвал и в богослуженията.

По традиция на този ден много хора отдават почит към Апостола пред неговия паметник в центъра на Враца.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай